Hrnko viní Kisku za nefunkčnosť ústavného súdu, podľa Baránika je za to zodpovedný parlament

Anton Hrnko
Poslanec NR SR za SNS Anton Hrnko. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Ústava SR prikazuje parlamentu dodať prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Svoju povinnosť si parlament nesplnil.

Hrnko hovorí o Kiskovom omyle

Novinárom to v stredu povedal poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Alojz Baránik s tým, že keď predseda Smeru-SD Robert Fico hovorí, že prezident je povinný vymenovať polovicu kandidátov, zavádza. „Ústava slovo polovica nepozná,“ dodal Baránik.

Poslanec NR SR a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) naopak tvrdí, že za nefunkčný súd môže exprezident Andrej Kiska.

„Urobil omyl, keď z ôsmich zvolených sudcov vymenoval namiesto štyroch len troch. Mal povedať, že buď nevymenuje nikoho alebo mal vymenovať štyroch,“ povedal novinárom poslanec za SNS. Je za to, aby vo štvrtok bola ďalšia voľba.

Na ťahu je prezidentka Čaputová

Poslanci majú zvoliť ešte šiestich kandidátov zo 16 uchádzačov, ktorí sa prihlásili do štvrtej voľby. Podľa Fica je na ťahu prezidentka, ktorá podľa neho musí vymenovať ďalších troch sudcov z už zvolených deviatich kandidátov.

V opačnom prípade podľa šéfa Smeru hrozí podanie diskriminačných žalôb zo strany neúspešných kandidátov. Hrozba podania antidiskriminačných žalôb je podľa Baránika vymyslený problém.

„Každý môže podať ústavnú sťažnosť. Fico špekuluje. Neviem, čo je v jeho hlave, ale buď on sám alebo niekto, kto mu vyhovuje, sa bude musieť na ústavný súd dostať,“ dodal poslanec za liberálov. Šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák pre agentúru SITA uviedol, že hrozbu vnímajú a sú otvorení rokovaniam.

Na Ústavnom súde SR stále chýba šesť sudcov z 13, a košická inštitúcia tak od februára tohto roka funguje v obmedzenom režime. Poslanci NR SR hľadali nových sudcov už v troch dvojkolových voľbách. Ďalšie hlasovanie pléna parlamentu je naplánované na štvrtok 20. júna po 17:00.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz BaránikAndrej KiskaAnton HrnkoTibor Bastrnák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana