Hromadná pripomienka k návrhu Zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cropped image of hunter going with a gun in a field
Foto: Getty Images

BRATISLAVA 19. novembra 2018 (WBN/PR) – V utorok 20. novembra o 14.00 odovzdajú Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová, predsedníčka Združenia za práva zvierat Diana Truchlíková, a ekologický aktivista Martin Hojsík v podateľni Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky na Dobrovičovej 12, podpisy k Hromadnej pripomienke k návrhu Zákona o poľovníctve.

Združenie Zvierací ombudsman vyzbieralo v priebehu troch dní takmer 10 000 podpisov na podporu úpravy Zákona o poľovníctve.

Zvierací ombudsman víta iniciatívu ministerstva k zmene zákona. Vníma ho ako dobrú príležitosť ako reagovať na problémové situácie, s ktorými sa ako ochranárske združenie roky stretáva a navrhuje preto zmeny, ktoré by tieto problémy mohli pomôcť efektívne riešiť.

V priebehu troch dní reagovali tisíce ľudí na výzvu podporiť hromadnú pripomienku k návrhu zmene zákona. Rýchla reakcia a vysoký počet podpísaných svedčí o požiadavke na zmenu.

Za posledné roky informovali médiá o desiatkach prípadoch kedy poľovník zastrelil psa, ktorý bol so svojim pánom na prechádzke v lese, či dokonca zabehnutého psa v tesnej blízkosti obce. Poľovníci argumentovali tým, že pes plašil zver, čo však nebola pravda. V jednom z prípadov strieľal poľovník smerom k obývanej oblasti. Ak sa pripomienky podarí presadiť, takýto odstrel už nebude možný, dokonca bude môcť byť postihnutý okrem zákazu činnosti aj finančnou pokutou. Zvierací ombudsman je totiž presvedčený, že usmrtenie je opatrenie neprimerané svojmu účelu, ktorý súčasne možno dosiahnuť oveľa miernejšími prostriedkami.

Súčasný zákon umožňuje postarať sa o ranenú (napríklad po zrážke s autom) zver  iba poľovníkovi, užívateľovi poľovného revíru. Ak tak urobí človek, ktorý nie je poľovníkom alebo užívateľom poľovného revíru vystavuje sa riziku trestného stíhania za trestný čin pytliactva, hoci ide o ochranára alebo skrátka empatického občana, ktorý chce trpiacemu zvieraťu len pomôcť, na vlastné náklady ho vyliečiť a nemá v žiadnom prípade záujem si ho ponechať. Aj v tejto oblasti by mohla nastať zmena. O ranené divé zviera sa tak v súlade so zákonom bude môcť postarať aj iná osoba, ktorá takého zviera nájde a bude jej môcť poskytnúť starostlivosť do dňa opätovného vypustenia do prírody. Pretože nie v každej situácii je zviera zranené tak, aby muselo byt utratené, alebo de facto odsúdené na krutú pomalú smrť napr. v prípade, keď poľovník práve nemá čas prísť na miesto. 

Zvierací ombudsman a ostatní predkladatelia hromadnej pripomienky súčasne navrhujú úpravu aj v oblasti kontroverzného tzv. mimoriadneho lovu s cieľom radikálne znížiť stavy niektorých druhov zveri. Vníma ako nevyhnutné, ale takýto lov bolo možné nariadiť výlučne na základe škody v poľnohospodárstve, ktorej existencia bude riadne preukázaná, značná iba ak nastala napriek uplatneniu preventívnych opatrení, ktoré sa ukázali ako neúčinné, teda ak majetok nemožno ochrániť inak 

Celé znenie pripomienky k návrhu Zákona o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov nájdete na:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=990286&fbclid=IwAR0dXv-x5ZQ9pikvTmi6tpa0neCY4YeBg0ZHmplCPEfCwDoDTGDXLdkJDQA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať