Hromadnú pripomienku k dani z poistenia podpísali stovky ľudí, žiadajú splnenie požiadaviek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Podnikanie, peniaze
Ak občan so sumou 10-tisíc eur a viac, alebo jej ekvivalentom v inej mene, bez vyzvania ich musí ohlásiť hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive. Foto: www.thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) spoločne s Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika a Občianskou konzervatívnou stranou (OKS) iniciovali hromadnú pripomienku k návrhu na zavedenie dane z poistenia. Ako informovali prostredníctvom tlačovej správy, hromadnú pripomienku podpísalo za necelé dva dni vyše 700 ľudí.

Podporili tak podľa predkladateľov pripomienky názor, že daň z poistenia je snahou zvýšiť daňové zaťaženie obyvateľstva a financovať tak ľubovoľné výdavky štátu. Iniciátori pripomienky upozorňujú na negatívne dopady tejto dane a požadujú stiahnutie návrhu, ako aj zrušenie súčasného odvodu, ktorý sa platí z poistenia.

Negatívny vplyv na podnikateľské prostredie

Návrh zákona o dani z poistenia bude mať podľa iniciátorov pripomienky negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, zvýši daňové zaťaženie obyvateľstva a poisťovniam prinesie zvýšenú administratívnu záťaž. Ministerstvo financií plánuje novou daňou zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu o takmer 57 mil. eur ročne.

“Zvýšenie daňového zaťaženia nie je zdôvodnené ekonomickými potrebami štátu. Má sa udiať v čase, keď ekonomika rastie, príjmy štátneho rozpočtu sa zvyšujú a deficit klesá. Zavedenie dane z poistného nemá ani žiadny vecný dôvod, ktorý by súvisel s predmetom poistenia. Dôvodom je výlučne snaha zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu, aby sa mohli ešte viac navyšovať jeho výdavky,” upozorňuje analytik INESS Radovan Ďurana.

Namiesto podpory trest v podobe dane

Predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál považuje za nesprávne a úplne pomýlené, ak vláda plánuje prostredníctvom špeciálnej dane postihovať finančné zodpovedné správanie občanov a firiem spočívajúce vo vlastnom zabezpečení sa prostredníctvom poistenia.

“Ak vzniknú škody, tak práve poistenie efektívne pomáha odstrániť alebo aspoň zmierniť ich následky. V porovnateľných situáciách čelia nepoistení ľudia a firmy oveľa vážnejším problémom ako poistení. A nezriedka za neexistujúce poistenie zaskakuje štát, čo ho stojí nemalé finančné prostriedky. A teraz miesto toho, aby štát tento zodpovedný prístup občanov a firiem podporoval, ho plánuje špeciálnou daňou trestať. To je úplne absurdné,” zdôrazňuje Dostál.

Daň z poistenia by mala nahradiť odvod z poistného. Dôvodom zavedenia dane z poistenia sú podľa dôvodovej správy “doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia zavedený od 1. januára 2017 je nesystémovým a neefektívnym opatrením”. Riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Peter Gonda súhlasí s tým, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia je nesystémovým a neefektívnym opatrením.

“Toto nesystémové a neefektívne opatrenie v podobe odvodu z poistného však treba zrušiť bez náhrady, nie ho nahrádzať iným nesystémovým, čisto účelovým, morálne nesprávnym a vecne neopodstatneným opatrením v podobe dane z poistenia,” argumentuje Gonda.

Požiadavky  navrhovateľov

Hlavnou požiadavkou hromadnej pripomienky je nezavádzať daň z poistenia a súčasne zrušiť odvod z poistného. V prípade neakceptovania tejto požiadavky žiadajú signatári v návrhu zákona vykonať aspoň zmeny, ktoré obmedzia zvýšenie daňového zaťaženia a znížia administratívnu záťaž spojenú so zavedením novej dane.

Navrhujú nezavádzať daň z poistenia pre životné poistenie, iba pre neživotné poistenie, ktoré už dnes podlieha odvodu z poistného a stanoviť preň jednotnú sadzbu dane na úrovni 2 % miesto diferencovanej sadzby dane pre rôzne typy poistenia od 2 % do 18 %. V ďalších bodoch navrhujú oslobodiť od novej dane fyzické osoby – nepodnikateľov a uplatňovať daň iba na nové zmluvy, ktoré budú uzatvorené po zavedení dane.

Daň z poistného, resp. súčasnú podobu návrhu nepodporuje ani Slovenská asociácia poisťovní. Nepriaznivou novinkou v návrhu zákona je podľa poisťovní rozšírenie dane aj na životné poistenie.

“Daň z poistenia uvalenú na životné poistenia považujeme za absurdnú už aj v kontexte toho, že toto poistenie by bolo zdanené trikrát. Občan si kupuje poistenie zo zdanených peňazí, výnos z tohto poistenia je zaťažený daňou z príjmu a po novom by mal znášať aj daň z poistného,“ argumentuje Jozefína Žáková, generálna riaditeľka poistnej asociácie. Taktiež strana Sloboda a Solidarita sa pred časom vyjadrila, že nepodporí novú daň z poistenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ondrej DostálRadovan Ďurana
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzOKS Občianska konzervatívna strana