Aktualizované: Hrozí pád Rajoyovej vlády, prevzatie moci socialistami by mohlo potešiť Kataláncov

Mariano Rajoy
Španielsky premiér Mariano Rajoy počas schôdze parlamentu 31. mája 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 31. mája 20:26

MADRID 31. mája (WebNoviny.sk) – Vláda španielskeho premiéra Mariana Rajoya má podľa všetkého svoje dni spočítané. Zhodujú sa na tom španielske médiá, podľa ktorých poslednú ranu jej dalo štvrtkové oznámenie baskických nacionalistov, že zahlasujú za odvolanie vlády.

Flegmatický výraz

O hlasovanie o vyslovení nedôvery, ktoré sa uskutoční v piatok, požiadal predseda opozičnej Španielskej socialistickej strany pracujúcich (PSOE) Pedro Sánchez. Podľa španielskych zákonov, ktoré nepripúšťajú mocenské vákuum, sa v prípade vyslovenia nedôvery Rajoyovi stane automaticky novým premiérom práve Sánchez ako predseda druhého najsilnejšieho politického subjektu v španielskom parlamente.

Po tom, ako podporu vyslovenia nedôvery Rajoyovi vo štvrtok ohlásili aj baskickí nacionalisti, je pád súčasnej španielskej vlády už takmer istý, píšu španielske médiá. Samotný Rajoy sa zatiaľ tvári, že sa nič nedeje, a informáciu o svojom pravdepodobnom konci prijal v parlamente s flegmatickým výrazom tváre.

Sánchez voľby nikdy nevyhrá

„Ste pripravení odstúpiť tu a teraz? Odstúpte a všetko sa dá do poriadku. Pán Rajoy, váš čas vypršal,“ obrátil sa na premiéra šéf socialistov Sánchez. „Všetci vieme, že Perdo Sánchez nikdy nevyhrá voľby, práve preto podáva tento návrh, a preto sa aj tak ponáhľa,“ reagoval naňho premiér Rajoy. Pravda je, že socialisti na čele so Sánchezom prehrali s Rajoyovými ľudovcami už dvojo parlamentných volieb po sebe.

Sánchez a jeho socialisti sú proeurópskou stranou, a preto by sa po ich nástupe k moci nemala nijako meniť zahraničná politika Španielska. Čo sa však zmeniť môže, je prístup centrálnej španielskej vlády k požiadavkám Kataláncov, ktorých časť sa usiluje o osamostatnenie od Španielska.

Chce poslancov presvedčiť

Sánchezovi socialisti sú pripravení s Kataláncami rokovať a dlhodobo skôr kritizovali razantný a neohrabaný postup Rajoyovej vlády v tejto otázke vrátane použitia neúmerného policajného násilia voči katalánskym separatistom.

Španielsky premiér Mariano Rajoy, ktorému sa po štvrtkových turbulentných udalostiach na španielskej politickej scéne začala rúcať vláda, odmieta odstúpiť a chce ešte pred piatkovým hlasovaním o páde vlády vystúpiť pred poslancami a presvedčiť ich, aby vláde dali ešte šancu a nevyslovovali jej nedôveru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mariano RajoyPedro Sánchez