Hrubala: Sudcovia nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ján Hrubala. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Prokurátor má právo podať obžalobu, keď uzná za vhodné a podanie, či nepodanie návrhov na využitie mimoriadnych opravných prostriedkov v rámci prípravného konania súd doslova nezaujíma.

Pre televíziu Joj to v súvislosti s odmietnutím obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a podnikateľa Petra Košča pre korupciu uviedol predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

Sudca Truban neprijal obžalobu

Portál noviny.sk v tejto súvislosti pripomína, že sudca ŠTS Michal Truban podanú obžalobu odmietol prijať s tým, že počas prípravného konania mali byť porušené práva obvinených a chýba rozhodnutie generálneho prokurátora Maroša Žilinku k návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, teda zrušenie policajného uznesenia o vznesení ich obvinenia.

„Sudcovia žiadneho súdu nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť či nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní vrátane prokurátora s jedinými výnimkami, ktoré stanovuje Trestný poriadok – napríklad posudzujú nevyhovenie žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu v rámci štádia konania pred podaním obžaloby,“ vysvetlil pre TV Joj Hrubala.

Súd posudzuje spôsobilosť obžaloby

Súd podľa neho po podaní obžaloby posudzuje len to, či je obžaloba spôsobilá na prejednanie na hlavnom pojednávaní alebo je potrebné ju odmietnuť.

„Podaním obžaloby zanikajú kompetencie generálneho prokurátora podať mimoriadny opravný prostriedok týkajúci sa prípravného konania,“ dodal Hrubala.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Dušan KováčikJán HrubalaPeter Košč
    Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR