Hrušovský verí, že Smer neschváli volebné zmeny bez opozície

Hrušovský, figeľ, moravčík
Zľava: Predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR Pavol Hrušovský, podpredseda KDH Miloš Moravčík a predseda KDH Ján Figeľpočas zasadnutia Rady Kresťanskodemokratického hnutia s programom prezidentské voľby 2014 a vnútropolitická situácia. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský verí, že sa nenaplnia posolstvá Smeru-SD a vládna strana neschváli sama bez podpory opozície zmeny volebných pravidiel.

Ako povedal Hrušovský v utorok na tlačovej besede, vláda predkladá návrh zmeny volebných kódexov v tieni príprav štátneho rozpočtu.

„KDH znepokojuje spôsob predloženia a obsah, ktorý vláda ponúka na schválenie. Sme znepokojení vedením diskusie o zákonoch,“ vyhlásil Hrušovský s tým, že táto diskusia mala prebiehať pred rozhodnutím vlády, pretože zmena môže zvýhodniť niektoré politické strany.

KDH je za to, aby nové pravidlá platili najskôr od budúcoročných komunálnych volieb. KDH je podľa neho presvedčené, že SR by v politickej situácii pomohlo vytvorenie štyroch volebných obvodov skôr ako to, či sa má zvýšiť váha preferenčných hlasov. „Diskusia je unáhlená,“ konštatoval.

Podľa neho takáto diskusia môže priniesť zlé zmeny. Hrušovský pripomenul, že kresťanskí demokrati okrem viacerých volebných obvodov presadzovali určitý vzdelanostný cenzus a podmienku bezúhonnosti pre kandidátov na starostov a primátorov.

Plánované zmeny vo volebnom zákone

Poslanci by mali rozhodnúť o zmenách vo volebných kódexoch na schôdzi, ktorá sa začala v utorok. Politické strany budú môcť po novom na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur, rovnako ako kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc.

Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, budú tiež musieť informovať, odkiaľ peniaze majú. Zákon umožní prijímanie finančných darov stranou výlučne prevodom na účet strany. Zavádza evidenciu o daroch a darcoch na webovom sídle politickej strany, sprísňujú sa pravidlá pre prijímanie darov a ich evidenciu. O návrhoch sa zatiaľ vedie diskusia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNR SR Národná rada Slovenskej republiky