HSBC zaplatí pokutu, vyšetrovanie prania peňazí skončilo

Hsbc
Foto: SITA/AP Kirsty Wigglesworth

ZÜRICH /ŽENEVA 5. júna (WEBNOVINY) – Banka HSBC sa vo štvrtok dohodla so švajčiarskymi úradmi, že zaplatí 40 miliónov švajčiarskych frankov (CHF) a tým sa skončí vyšetrovanie podozrení z prania špinavých peňazí v divízii privátneho bankovníctva. Skončí sa tak jeden z viacerých sporov.

Uniknuté súbory, ktoré sa dostali na verejnosť skôr v tomto roku, naznačujú, že divízia privátneho bankovníctva HSBC mohla umožňovať klientom schovávať aktíva v hodnote miliónov dolárov. Po štyroch mesiacoch vyšetrovania prokuratúra v Ženeve zastavila vyšetrovanie, keďže banka súhlasila s pokutou. „V banke HSBC niekoľko rokov pretrvávali nedostatky v boji s praním špinavých peňazí,“ povedal hlavný ženevský prokurátor Yves Bertossa.

„Tento prípad poukazuje na slabiny švajčiarskej legislatívy v boji so vstupovaním peňazí z nelegálnej činnosti do finančného obehu,“ povedal ženevský prokurátor Olivier Jornot. „Je jednoduché následne požiadať prokurátorov, aby viedli rozsiahle vyšetrovania. Na druhej strane, ak máme zákon, ktorý prakticky netrestá medzičlánky, ktoré akceptujú peniaze s pochybným pôvodom, potom je to problém,“ povedal Jornot.

HSBC naďalej čelí vyšetrovaniu amerických, francúzskych a belgických úradov. Do pozornosti vyšetrovateľov sa banka dostala v roku 2008, keď bývalý IT pracovník banky Hérvé Falciani opustil Ženevu aj so súbormi, ktoré sú údajne dôkazom o daňových únikoch klientov banky.

(1 EUR = 1,0551 CHF)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HSBC banka