Hudobná televízia MTV oslávi 30. výročie svojho vzniku

Music TeleVision
Foto: thrillerbaby.com

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – V pondelok 1. augusta oslávi hudobná televízia MTV (skratka od Music TeleVision) presne 30 rokov od začiatku vysielania. Vstupom na mediálny trh pred troma desaťročiami zmenila hudobnú históriu a ovplyvnila ľudí na celom svete. Po 30 rokoch je však jej status úplne iný ako v začiatkoch, čo spôsobil najmä internet a odlišné vnímanie hudby ako takej súčasnými generáciami.

Televízia MTV začala vysielať 1. augusta 1981 napoludnie, keď sa z éteru ozval John Lack so slovami: „Dámy a páni, rock’n’roll.“ Prvým videoklipom, ktorý televízia odvysielala, bol Video Killed the Radio Star (v preklade Video zabilo rozhlasovú hviezdu) od formácie Buggles. Už o pár mesiacov neskôr začali obchody s hudbou predávať nahrávky od interpretov, ktorých rádiá nepúšťali, ako napríklad Men at Work, Bow Wow Wow či Human League. Vysielanie MTV zo začiatku nebolo bezchybné, často sa stalo, že obrazovka zrazu sčernela čo bolo dôsledkom vymieňania videokaziet v štúdiu. Každopádne, MTV sa stala veľmi obľúbenou najmä u mladých a tento záujem si samozrejme všimli aj vydavateľstvá a samotní interpreti.

S pribúdajúcim časom tak koncertné záznamy v televízii vystriedali videoklipy, ktoré umelci často nakrúcali práve pre účely MTV. Táto televízia priniesla do hudby nový pojem VJ, teda videodídžej, ktorý nepúšťal platne či MC kazety, ale hudobné videá. Prvými piatimi VJmi v MTV boli v roku 1981 Nina Blackwood, Mark Goodman, Alan Hunter, J.J. Jackson a Martha Quinn. Počas prvých rokov vysielania hudobná televízia spopularizovala takých interpretov ako Culture Club, Duran Duran, Genesis, Billy Joel, Rod Stewart, ZZ Top, Van Halen, Journey, Kiss, Bon Jovi, Def Leppard, The Police, Eurythmics, Davida Bowieho, ale i známeho recesistu Weird „Ala“ Yankovica, ktorý si kariéru postavil na parodovaní muzikantských hviezd.

https://www.youtube.com/watch?v=q4cp1eo4tA4

V rámci vysielania MTV však stále dominovali belošskí interpreti a černosi sa do vysielania dostávali iba sporadicky. O prelom sa v tomto smere postaral Michael Jackson, ktorý v roku 1983 predstavil videoklip k hitu Billie Jean. Kráľ popu svojím vplyvom vydláždil cestu pre ďalších černošských umelcov ako Prince, Janet Jackson či Whitney Houston a farba pleti prestala byť definitívne tabu. MTV však bola terčom kritiky aj z iných dôvodov. Napríklad skupina Dead Kennedys v roku 1985 zverejnila pieseň MTV, Get Off The Air, v ktorej kritizuje vplyv MTV na hudbu pre účelové uprednostňovanie istých interpretov. V MTV dlhodobo dominovali popoví speváci, speváčky a skupiny, čo zmenila až začiatkom 90. rokoch skupina Nirvana. Následne sa v televízii začali objavovať dovtedy príliš alternatívne kapely Radiohead, Smashing Pumpkins, Green Day, Pearl Jam alebo The Offspring. Rockoví interpreti sa však v druhej polovici 90. rokov v MTV takmer prestali objavovať, čo trvá dodnes. V programe stanice dominuje skôr hip-hop, pop a komerčné r’n’b.

https://www.youtube.com/watch?v=kXhy7ZsiR50

V roku 1984 hudobná televízia po prvý raz rozdala svoje výročné ceny s príznačným názvom MTV Video Music Awards. Na odovzdávaní cien vystúpila okrem iných aj vtedy začínajúca speváčka Madonna so skladbou Like a Virgin. V ďalších rokoch ceny sprevádzali rôzne škandály, ktorých hlavnými aktérmi boli napríklad členovia skupiny Nirvana či líder Guns N‘ Roses Axl Rose. O zatiaľ posledný veľký škandál sa v roku 2009 postaral rapper Kanye West, ktorý v priamom prenose ponížil speváčku Taylor Swift. Tento rok odovzdajú MTV Video Music Awards už po dvadsiaty ôsmy raz. MTV od roku 1992 udeľuje aj MTV Movie Awards, od roku 1994 MTV Europe Music Awards a od roku 2002 aj Los Premios MTV Latinoamérica.

https://www.youtube.com/watch?v=Y620MMFt6lA

MTV začínala ako televízia vysielajúca koncerty a videoklipy, no postupne začala uvádzať aj rôzne vlastné programy. Príkladom je formát MTV Unplugged, v rámci ktorého sa interpreti predstavujú na akustickom koncerte so špeciálnymi aranžmánmi skladieb. Koncerty MTV Unplugged absolvovali Nirvana, Bob Dylan, Paul McCartney, Lauryn Hill, Kiss, Bruce Springsteen, Bryan Adams, Shakira alebo Alicia Keys. Niektorí interpreti sa rozhodli svoj záznam vydať aj ako živú nahrávku. Populárna bola kedysi aj séria Total Request, ktorá v hlavnom vysielacom čase prinášala živé vystúpenia a bola výborným promom najmä pre popových interpretov.

V 90. rokoch pútal pozornosť animovaný komediálny seriál Beavis and Butt-head o dvoch spolubývajúcich, ktorí žijú vo fiktívnom meste Highland a milujú rock. Vysielali ho v rokoch 1993 – 1997, pričom nedávno jeho tvorcovia ohlásili nové časti. V portfóliu MTV boli aj ďalšie animované programy ako Daria (1997 – 2001) alebo Celebrity Deathmatch (1998 – 2002, 2006), dramatické seriály, napríklad Undressed (1999 – 2002), reality programy ako The Osbournes (2002 – 2005), zábavné programy ako Jackass (2000 – 2002) a desiatky ďalších relácií. Po vzniku MTV začali vysielať aj jej rôzne sesterské televízie ako VH1 (určená pre starších ľudí), CMT (pre fanúšikov country) či MTV2 (ktorá po transformovaní sa MTV na primárne zábavnú televíziu naďalej ponúka videoklipy počas celého dňa).

https://www.youtube.com/watch?v=sAAirNeKWxQ

MTV vznikla v USA, no postupne sa rozšírila do celého sveta. V súčasnosti táto televízia vysiela vo viac ako 160 krajinách vo vyše 30 jazykových mutáciách. V roku 2009 začala vysielať MTV Czech, ktorá je určená aj pre slovenský trh. Aj keď bola MTV pôvodne hudobnou televíziou s veľkým vplyvom, dnes už jej vysielanie nie je postavené výlučne na hudbe a je skôr zábavnou televíznou stanicou pre mladých. S rozmachom internetu a portálov ako MySpace alebo YouTube prestali byť videoklipy exkluzívnou záležitosťou hudobných televízií a tie prestali určovať trendy v rozsahu, v akom to robili v minulosti.

Spracované podľa: en.wikipedia.org, archív agentúry SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alicia KeysAxl RoseBob DylanBon JoviBruce SpringsteenBryan AdamsDef LeppardJanet JacksonKanye WestLauryn HillMichael JacksonPaul McCartneyRod StewartTaylor SwiftWhitney Houston
Firmy a inštitúcie MTV