Hudobníčka z Woodstocku vystúpi v sobotu v Bratislave

Joan Baez
Joan Baez Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Americká hudobníčka Joan Baez vystúpi už v sobotu 11. októbra v bratislavskej Aegon aréne Národného tenisového centra (NTC). Sedemdesiattriročná rodáčka z New Yorku sa na Slovensku predstavila po prvý raz v roku 1989, a to na Bratislavskej lýre. Hudobníčka, ktorá zahrala a zaspievala v auguste 1969 na legendárnom festivale Woodstock, nedávno prezradila, že v Bratislave plánuje odohrať špeciálny koncert. „Verím, že sa mi podarí vymyslieť niečo špeciálne, pretože s Bratislavou som prepojená aj vďaka Bratislavskej lýre. Program teda ušijem na mieru,“ uviedla. Počas podujatia s názvom An Evening with Joan Baez vystúpia aj sprievodní muzikanti – multiinštrumentalista Dirk Powell a perkusionista Gabriel Harris.

Video: Joan Baez – Diamonds And Rust 2014

Baez, ktorá je tiež známou protivojnovou aktivistkou bojujúcou aj za zrušenie trestu smrti alebo za práva LGBTI ľudí, prídu podporiť aj zástupcovia Amnesty International Slovensko. Počas večera budú v informačnom stánku zbierať podpisy pre Mosesa Akatugbu z Nigérie. Muža zadržali, keď mal 16 rokov a o osem rokov neskôr ho odsúdili na trest smrti za čin, ku ktorému sa priznal po mučení. „Amnesty International sa dlhodobo venuje kampani za absolútne zrušenie trestu smrti na celom svete vo všetkých prípadoch. Trest smrti predstavuje chladnokrvné a úmyselné zabitie v mene údajnej spravodlivosti a porušuje právo na život a zákaz krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania, ktoré sú zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a v ostatných ľudskoprávnych medzinárodných dokumentoch,“ uviedla predsedníčka Správnej rady Amnesty International Slovensko Jela Dobošová.

Joan Chandos Báez

sa narodila 9. januára 1941. Prvý, eponymný album vydala v roku 1960, pričom odvtedy na trh uviedla viac ako dve desiatky štúdiových nahrávok. Zatiaľ posledná má názov Day After Tomorrow (2008). Na konte má tiež niekoľko živákov či kompilácií. Držiteľka ceny Grammy za celoživotný prínos začala v 60. rokoch minulého storočia spolupracovať s kolegom Bobom Dylanom, ku ktorému sa pripojila aj v 70. rokoch v rámci jeho turné Rolling Thunder Revue. Začiatkom nasledujúcej dekády sa stretávala s už zosnulým spoluzakladateľom a bývalým šéfom firmy Apple Steveom Jobsom. Okrem vystúpenia na Bratislavskej lýre sa na Slovensku predstavila aj v roku 2008 na festivale Bažant Pohoda v Trenčíne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom