Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Húfnica Zuzana 2, Dušanič
Predseda Sekcie výrobcov obranného priemyslu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Martin Dušanič, vpravo, a delostrelecká húfnica Zuzana 2. Foto: Konštrukta Defence, archív M. Dušaniča - koláž WBN

Samohybné húfnice Zuzana 2 pomôžu kvalitatívne inovovať pozemné vojsko a dokážu podporiť domáci strojársky priemysel. Ide o unikátny zbraňový systém vybavený účinným salvovým efektom MRSI.

Dodávky húfnic Zuzana 2 vychádzajú zo strategických dokumentov vlády a sú v súlade s dlhodobým programom obnovy ozbrojených síl.

Húfnica Zuzana a jej predchodkyňa Dana sa etablovali vo viacerých zahraničných armádach. Pre portál WebNoviny.sk Hovorí predseda Sekcie výrobcov obranného priemyslu (SVOP) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Martin Dušanič.

Ozbrojeným silám by mali do arzenálu pribudnúť nové húfnice Zuzana 2. Aké sú prínosy týchto zbraňových systémov pre armádu a ekonomiku?

Hneď na úvod treba povedať, že okrem kvalitných vzdušných síl by malo Slovensko mať solídne technologicky zabezpečené aj pozemné vojsko. Zámer rozšíriť zbraňový arzenál ozbrojených síl  o samohybné húfnice Zuzana schválila vláda ešte v máji minulého roka. Tieto stroje sú pre slovenskú armádu výbornou voľbou z viacerých hľadísk. Dodávky Zuzán majú dôležitý ekonomický a regionálny rozmer. V každom prípade je to dobrá možnosť ako podporiť domáci priemysel. V čase nadchádzajúcej krízy je saturovanie dopytu z domácich zdrojov správnou cestou ako stimulovať ekonomický rast krajiny.

Húfnice Zuzana na trhu nie sú žiadnou neznámou. Má tento samohybný systém exportný potenciál?

Predchodkyňou Zuzany bola húfnica Dana s kanónom 152 mm a s podvozkom českej Tatry. Celkovo sa vyrobilo viac ako 670 kusov. Skúsenosti s ňou mali poľská, lýbijská, azerbajdžanská alebo rumunská armáda. Po rozpade bývalej federácie pokračovalo Slovensko v ďalšom vývoji húfnice Dana, no už pod novým názvom Zuzana. Tá už zodpovedala štandardom NATO, disponuje kanónom 155 mm. Úspešne sa etablovala napríklad pri vojenských operáciách na Cypre.

Aká je kvalitatívna úroveň novej Zuzany 2?

Niektoré odborné medzinárodné portály zaradili Zuzanu 2 k najschopnejším húfniciam na svete. Je to robustný stroj s bojovou hmotnosťou zhruba 32 ton, dokonca ťažší ako americká samohybná húfnica Paladin. Výraznou prednosťou húfnice Zuzana 2 je salvový efekt MRSI. To znamená, že je schopná vypáliť niekoľko rán za sebou v rôznych trajektóriách a pritom v rovnaký čas dopadnú na rovnaké miesto.  Maximálny dostrel predstavuje 41 km a v prvej minúte je schopná automaticky vypáliť šesť výstrelov. Jej prednosťou voči konkurencii je aj rýchlosť a akčný rádius.

Je teda Zuzana 2 dobrou voľbou pre slovenskú armádu?

Podľa môjho názoru tento samohybný systém vhodne doplní existujúci arzenál pozostávajúci z BVP1, BVP2 a T-72. Ide o unikátne slovenské know-how. Dodávky Zuzany 2 sú v súlade s dlhodobým plánom obnovy ozbrojených síl, ktorý schválila vláda aj bezpečnostná rada. Okrem toho, tento slovenský húfnicový systém testovala naša armáda už od roku 2014.

Niektorí kritici argumentujú nepotrebnosťou Zuzán druhej generácie.

Pozitívne efekty Zuzany 2 sa dajú jednoznačne identifikovať. Je slovenským zbraňovým systémom vyrábaným štátnou spoločnosťou Konštrukta Defence. Pomôže sa ním nielen kvalitatívne inovovať pozemné vojsko, ale je príležitosťou aj pre domáce strojárske firmy, zamestnanosť a regióny. Slovensko tak dokáže skĺbiť plnenie svojich záväzkov voči NATO s podporou domáceho priemyslu.

Komerčný rozhovor

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Dušanič
Firmy a inštitúcie SOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora