Hurikán Delta atakuje Mexiko a nabral na sile, dosiahol až na katastrofický štvrtý stupeň

Hurikán Delta, Mexiko
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 6. októbra 20:39

Hurikán Delta v priebehu utorka zosilnel z hurikánu 2. kategórie až na katastrofický štvrtý stupeň Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice po tom, ako nameraná rýchlosť vetra dosiahla hodnotu 215 km/h.

Najhorší okamžitý dopad sa očakáva na severovýchodnom cípe mexického polostrova Yucatán, ktorý je známy početnými letoviskami. Neskôr počas tohto týždňa by mala Delta udrieť na americké pobrežie Mexického zálivu.

Veľké nebezpečenstvo pre pobrežie

Meteorológovia už v súvislosti s Deltou vydali varovanie pred silnými búrkami a prívalovými povodňami. Očakávajú, že hladina vody v zasiahnutých oblastiach by mohla stúpnuť až o 2-3 metre.

„Delta predstavuje veľké nebezpečenstvo pre pobrežné oblasti,“ povedal šéf mexickej meteorologickej služby Jorge Zavala.

Atlantik zažíva silnú sezónu tropických búrok a hurikánov. Delta je už 25. búrka počas tohto kalendárneho roka.

Museli použiť grécku abecedu

Tá sa taktiež postarala o jeden historický míľnik. Stala sa najskoršou 25. búrkou roka v Atlantickom oceáne a prekonala doterajší rekordný zápis z 15. novembra 2005.

Silná tohtoročná sezóna hurikánov spôsobila, že meteorológovia museli v polovici septembra druhýkrát v histórii pristúpiť k použitiu písmen gréckej abecedy pri ich pomenovávaní.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) každoročne pripravuje pre tropické búrky 21 mužských a ženských mien, ktoré sa striedajú v abecednom poradí.

Katrinu a ďalšie stiahli zo zoznamu

WMO vyberá mená, ktoré sú v daných regiónoch ľahko rozpoznateľné, a preto vynecháva mená začínajúce na písmená X, Y alebo Z. V prípade, že sa podarí minúť pripravené pomenovania, WMO dáva búrkam písmená gréckej abecedy.

Prvý raz použili grécke písmená pri označovaní búrok v roku 2005, keď hurikány Katrina a Wilma spustošili Louisianu a Floridu.

Uvedené mená, rovnako ako Maria, Irma a Harvey, boli natrvalo stiahnuté zo zoznamu WMO pre veľké škody, ktoré napáchali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WMO Svetová meteorologická organizácia