Hurikán Ida zanechal za sebou na severovýchode USA niekoľko mŕtvych, zomrel aj dvojročný chlapček (foto)

Hurikán Ida
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 2. septembra, 20:48

Počet obetí tropickej búrky Ida na severovýchode Spojených štátov stúpol na najmenej 22. Deväť obetí napríklad hlásia z mesta New York, pričom jedna osoba zahynula v aute a osem v zaplavených pivničných bytoch. Najmenej osem ľudí zomrelo v štáte New Jersey. Obete hlásia aj z Pensylvánie či Marylandu.

Guvernéri štátov New Yorku a New Jersey vyhlásili výnimočný stav a starosta New Yorku Bill De Blasio označil výčiny počasia ako „historické“. V newyorskom Central Parku napadlo v priebehu hodiny najmenej osem centimetrov zrážok.

Pozastavené linky metra a lety

Takmer všetky linky metra v New Yorku museli zatvoriť a všetkým vozidlám s výnimkou pohotovostných zakázali premávať sa po cestách. Pozastavených bolo taktiež mnoho letov a železničných liniek z New Yorku a New Jersey.

Americká Národná meteorologická služba vyhlásila povodňovú pohotovosť v New Yorku, Brooklyne, Queense a častiach Long Islandu, a vydala výstrahy pred tornádom pre časti Massachusetts a Rhode Islandu.

„Uprostred večere som začul zurčanie, v našej kúpeľni vytekala voda zo sprchového žľabu. Išiel som do technickej miestnosti skontrolovať hlavné vodovodné potrubie, a keď som sa vrátil do obývačky, bola tam asi stopa vody (približne 30 centimetrov). Neuveriteľné, ako rýchlo to pritieklo,“ podelil sa o skúsenosť obyvateľ New Yorku George Bailey.

Bez elektriny a pitnej vody

Ida už začiatkom týždňa napáchala rozsiahle škody v americkom štáte Louisiana. Mnohé komunity možno niekoľko týždňov zostanú bez elektriny, keďže Ida spustošila rozvodnú sieť. Bez elektriny zanechala celé mesto New Orleans a tisícky ďalších obyvateľov Louisiany. Niektoré miesta tiež čelia problémom s pitnou vodou.

Ida sa prehnala Louisianou a Mississippi 16 rokov po ničivom hurikáne Katrina. Tá si v roku 2005 vyžiadala 1800 obetí. Idu sprevádzal vietor s rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu, neskôr zoslabla z úrovne hurikánu na tropickú depresiu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bill de Blasio