Hurikán popri mexickom pobreží mieri na Kalifornský záliv, očakávajú záplavy či zosuvy bahna

This image provided by the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) shows severe weather systems, Hurricane Nora, upper left, and Hurricane Ida, upper right, over the North American continent on Saturday, Aug. 28, 2021. Hurricane Nora is churning northward up Mexico's Pacific Coast toward the narrow Gulf of California, after making a sweep past the Puerto Vallarta area.
Foto: NOAA via AP

Hurikán Nora smeruje na sever pozdĺž mexického tichomorského pobrežia smerom ku Kalifornskému zálivu. V sobotu krátko dosiahol pevninu neďaleko mesta Puerto Vallarta v mexickom štáte Jalisco. Miestne úrady informovali, že nemajú správy o vážnych škodách.

Meteorológovia však varujú ľudí žijúcich v oblastiach centrálneho a severného pacifického pobrežia Mexika pred rizikom záplav, zosuvov bahna a nebezpečného príboja, ktoré by mohol priniesť hurikán.

Hurikán Nora v sobotu v noci sprevádzal vietor s rýchlosťou 120 až 165 kilometrov za hodinu. Jeho stred sa nachádzal zhruba 85 kilometrov severne až severozápadne od Puerto Vallarta a pohyboval sa na sever rýchlosťou 26 kilometrov za hodinu.

Americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) uviedlo, že sa Nora bude ďalej pohybovať pozdĺž pobrežia a do nedeľňajšej noci postupne zoslabne na tropickú búrku. Podľa predpovedí by sa mala búrka pohybovať ďalej na sever a jej pozostatky by počas týždňa mohli priniesť do juhozápadnej časti USA výdatné dažde.

Medzičasom k americkej Louisiane smeruje hurikán Ida, ktorý rýchlo zosilnel. K štátu sa blíži ako hurikán štvrtej kategórie a jeho príchod na pevninu, ktorý sa očakáva popoludní, by mohol byť devastujúci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom