Hydroelektráreň sa v amazonskom pralese stavať nebude

Indian and brazilia
Indiáni protestujú proti stavbe hydroelektrárne v amazonskom pralese. Foto: SITA/AP

BRAZÍLIA 15. augusta (WEBNOVINY) – Federálny súd v Brazílii v utorok nariadil zastavenie výstavby obrovskej hydroelektrárne v amazonskom pralese.

Sudca Souza Prudente vo vyhlásení uviedol, že práce na projekte budú môcť pokračovať až po tom, ako sa uskutočnia konzultácie s domorodými indiánmi.

Výstavbu odsúdili ochranári aj indiánski aktivisti, podľa ktorých elektráreň zničí prírodu a zatopí životný priestor štyridsiatich tisícov ľudí. Vláda naopak tvrdí, že bude zdrojom čistej, obnoviteľnej energie a pomôže posilniť ekonomiku krajiny. Po dokončení by mala byť treťou najväčšou vodnou elektrárňou sveta.

Začiatkom februára 2011 plány pre hydroelektráreň Belo Monte na rieke Xingu vo federálnom štáte Pará odsúhlasila brazílska vláda, a to aj napriek tomu, že proti plánovanému megaprojektu už roky protestujú amazonskí indiáni.

V roku 1989 sa im ešte podarilo dosiahnuť odloženie výstavby, teraz sa však projekt podľa všetkého predsa len zrealizuje. Aké dôsledky bude mať tento krok pre životné prostredie, je zatiaľ len ťažko odhadnuteľné. Náklady na projekt sa odhadujú na deväť miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom