Hygienici zmenili definíciu exteriérových častí prevádzky, upravili aj výnimky pre testovanie

Terasa, kaviareň
Foto: ilustračné, Getty images

Deti, ktoré majú menej ako sedem rokov, nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Nariadiť to však môže regionálny úrad verejného zdravotníctva či lekár.

Ako informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, doteraz sa nemuseli testovať iba deti do troch rokov. Vyhláška ku karanténnym povinnostiam po vstupe na Slovensko bude platiť od štvrtka 26. novembra od 7:00.

Grécko už nebude menej rizikové

Výnimku z izolácie a testovania dostanú ľudia, ktorí majú trvalý či prechodný pobyt na Slovensku a sú občania Európskej únie (EÚ), Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) či Švajčiarska a v ostatných troch mesiacoch prekonali COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Musia mať však o tom potvrdenie od lekára na formulári z vyhlášky. Eliáš doplnil, že výnimku z povinnej izolácie pri predložení negatívneho PCR testu dostanú okrem občanov EÚ aj tí z EHP a Švajčiarska. Medzi menej rizikové krajiny má pribudnúť Írsko a Singapur, Grécko sa na zozname týchto krajín nemá nachádzať.

O výnimku Ministerstva zdravotníctva SR už nemusia žiadať osoby ako aj ich blízki s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín. Eliáš doplnil, že tieto osoby však musia predložiť lekárske pozvanie alebo následné potvrdenie o ošetrení. V prípade, že ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke ministerstva zdravotníctva.

Zmena definície exteriérových častí prevádzky

Výnimku majú zamestnanci prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry, hráči športových tímov a členovia realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže. V prípade zamestnancov v oblasti energetiky a priemyslu vydáva súhlas Ministerstvo hospodárstva a pre elektronické komunikácie Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Športovci a ich tímy by mali mať o športových súťažiach potvrdenie.

ÚVZ spresnil vyhláškou k organizovaniu hromadných podujatí a k prevádzkam, platnou od piatka 27. novembra, definíciu exteriérových častí prevádzky, v ktorých je povolené podávanie pokrmov a nápojov. „Pod exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami, maximálne z troch bočných strán,“ vysvetlil. Pri hromadných podujatiach nad šesť osôb, ktoré sa môžu konať, upresnil, že by malo ísť o podujatia jednorazovej povahy, ktoré trvajú najviac 48 hodín. Účastníci týchto podujatí musia mať v čase ich začiatku negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 12 hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Eliáš
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR