Hypotéky pre mladých budú od októbra dostupnejšie

Peniaze, mena
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Hypotéku pre mladých bude môcť od októbra získať viac ľudí, zmenia sa totiž podmienky pre žiadateľov. Keďže priemerná mzda sa v druhom štvrťroku zvýšila zo 725 eur na 758 eur, maximálna výška príjmu pre získanie zvýhodnenej hypotéky sa taktiež zvýši. Kým v súčasnosti príjem žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku nesmie prekročiť hranicu 942,50 eur, od októbra sa okruh žiadateľov rozšíri, keďže maximálna výška sa posunie na 985,40 eur.

„Hypotéky pre mladých sú kvôli nízkym úrokom veľmi obľúbené,“ uviedol Luděk Mlčoch z internetovej stránky TotalMoney.sk, ktorá sa venuje porovnávaniu úrokov a poplatkov v jednotlivých bankách. Úrokové sadzby sú v súčasnosti podľa neho ešte nižšie, než tomu bolo v minulosti. „Pri ročnej fixácii sa pohybujú už od 0,79 % ročne, pri 5-ročnej fixácii sú od 1,18 % ročne,“ skonštatoval Mlčoch.

Hypotéky pre mladých sa poskytujú od roku 2007. Oproti klasickým hypotékam majú nižší úrok. Štát za klienta uhrádza dve percentá, banka znižuje ďalšie jedno percento, takže celkové úrokové zvýhodnenie dosahuje tri percentá. Úrok je znížený počas prvých piatich rokov splácania.

Podmienkou získania hypotéky pre mladých je vek žiadateľa do 35 rokov. Príjmový strop sa stanovuje ako 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci štvrťrok. V prípade viacerých žiadateľov, napríklad manželov, musí podmienku veku a príjmu spĺňať každý z nich.

Úrokové zvýhodnenie je možné získať najviac na sumu 49 790,88 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekračuje niektorú z týchto hraníc, sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom