Iba pomätenec môže chcieť vládnuť v Taliansku, tvrdí Bersani

Pier Luigi Bersani
Dezignovaný taliansky premiér Pier Luigi Bersani Foto: SITA/AP

RÍM 27. marca (WEBNOVINY) – Dezignovaný taliansky premiér Pier Luigi Bersani v stredu na margo náročných rokovaní o zostavení vlády a zlej ekonomickej situácie skonštatoval, že iba „duševne chorý“ človek môže chcieť teraz viesť krajinu.

Líder víťaznej stredoľavej koalície sa tak vyjadril po individuálnych rokovaniach s poslancami Hnutia piatich hviezd, ktorí však odmietajú podporiť potenciálnu vládu pod jeho vedením. Lídrovi Demokratickej strany (PD) vo štvrtok vyprší mandát na jej zostavenie a o ďalšom postupe rozhodne prezident Giorgio Napolitano.

Iba duševne narušená osoba môže mať neprekonateľnú túžbu vládnuť práve teraz. Aby ste mi rozumeli – som rozhodnutý prijať veľký diel zodpovednosti, no každého žiadam o prevzatie malej časti na seba,“ povedal rozladený Bersani, ktorý dúfal, že sa mu podarí presvedčiť potenciálnych partnerov návrhom obmedzeného reformného vládneho programu.

Expremiér Silvio Berlusconi v tejto súvislosti v pondelok zopakoval, že stredoľavicový líder musí vstúpiť do koalície s jeho Ľudom slobody (PDL), inak by sa mali v Taliansku zopakovať parlamentné voľby. Bersani však vytvorenie takzvanej „veľkej koalície“ s Berlusconim odmieta.

Februárové talianske voľby vyhral stredoľavý blok na čele s Demokratickou stranou, no rozdiel v zisku medzi ním a druhým PDL bol minimálny. Neoficiálnym víťazom hlasovania sa tak stalo v poradí tretie Hnutie piatich hviezd pod vedením bývalého komika Beppeho Grilla, ten sa však už vyjadril, že do koalície so žiadnou stranou nevstúpi. Bersaniho blok ovláda len dolnú komoru parlamentu, v tej hornej nebude mať väčšinu, čo znamená, že nemôže vládnuť sám. Zadlženému Taliansku tak hrozí dlhé bezvládie, alebo bude pokračovať úradnícka vláda Maria Montiho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgio NapolitanoPier Luigi BersaniSilvio Berlusconi