Iba v štyroch okresoch Slovenska platí negatívny test dva týždne, spresnili definíciu respirátora a môžu sa otvoriť ďalšie prevádzky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KORONAVÍRUS: Pilotné testovanie v Bardejove
Certifikát o absolvovaní testu na koronavírus. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Od pondelka 22. marca sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu opäť zmenilo zafarbenie Slovenska. Iba v štyroch okresoch, ktoré sú červené, platí negatívny test na ochorenie COVID-19 až dva týždne.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat určil, že 55 okresov je bordových, čo znamená tretí stupeň varovaniaPočet čiernych okresov sa oproti minulému týždňu znížil na 20.

Pre obe farby platí povinnosť, že ľudia sa pri ceste do práce musia preukazovať negatívnym výsledkom testu, nie starším ako sedem dní. „Pre čierne okresy je potrebný negatívny test aj do prírody,“ uvádza ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

  • od 22. do 28. marca

Čierne okresy na Slovensku (20)

  • Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Rožňava, Ružomberok, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom, Žilina

Bordové okresy na Slovensku (55)

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Šaľa, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Zlaté Moravce, Zvolen

Červené okresy na Slovensku (4)

  • Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky, Tvrdošín

Režim sa zmenil aj pre zaočkovaných

Od pondelku 22. marca sa sprísnil aj režim pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, a pre osoby zaočkované aj druhou dávkou vakcíny pred viac ako 14 dňami.

„V prípade, že sa na tieto osoby nevzťahuje niektorá z výnimiek, budú po návrate zo zahraničia povinné registrovať sa na e-hranica a nastúpiť do izolácie s možnosťou podstúpiť RT-PCR test na území Slovenskej republiky najskôr na 8. deň od vstupu,“ píše rezort vnútra dodáva, že doteraz mohli absolvovať test aj hneď po príchode a v prípade negatívneho výsledku mohli ukončiť izoláciu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako ďalej informovalo ministerstvo vnútra, naopak, výnimky z karantény budú mať po odsúhlasení ministerstvom zdravotníctva aj zdravotnícki pracovníci, ktorí prichádzajú na Slovensko zo zahraničia za účelom poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Respirátory FFP2, KN95 a N95

Hygienici spresnili aj definíciu respirátora vhodného na prekrytie horných dýchacích ciest. V novej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) sa píše, že okrem respirátora FFP2 bude možné nosiť respirátory aj KN95 alebo N95 posúdené podľa európskych požiadaviek.

Zároveň sa dopĺňa, že môže ísť aj o iný respirátor, pre ktorý vydal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tzv. výnimku. „Nosenie respirátora je povinné vo všetkých interiéroch okrem vlastnej domácnosti,“ upozorňuje rezort vnútra s tým, že pre niektoré skupiny osôb platia aj výnimky.

Ktoré prevádzky sa môžu otvoriť?

Podľa novej vyhlášky hygienikov sa povoľuje prevádzka nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. „Spresňuje sa, že medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria aj stánky s trvalým stanovišťom,“ priblížilo ministerstvo vnútra.

Okrem bankových, poisťovacích a leasingových služieb budú môcť byť otvorené aj prevádzky iných finančných služieb a otvoriť sa budú môcť všetky prevádzky poskytujúce opravy a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení.

„Špecifikuje sa, že osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcovia nemusia v prevádzkach dodržiavať dvojmetrový odstup. Dopĺňa sa, že sprievodca môže ísť vo vyhradenom čase od 9:00 do 11:00 nakupovať pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím aj sám, musí mať však so sebou príslušný preukaz,“ uzavrel rezort zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať