Ide o organizovanú, profesionálnu a nebezpečnú politickú silu, tvrdí Kiska o Kotlebovej ĽSNS

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Robert Tappert.

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Na to, aby zvíťazilo zlo, stačí málo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič. Na dnešnom stretnutí s odstupujúcimi kandidátmi na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Stanislavom Mičevom a Martinom Klusom to uviedol prezident Andrej Kiska.

Zlo v zelených tričkách

Prezident ocenil postoj oboch kandidátov, ktorí sa vzdávajú svojej kandidatúry v prospech nezávislého Jána Luntera.

V našej krajine sa šíri zlo. Zlo v zelených tričkách sa schováva za Boha a za národ. Zlo chce z našej krajiny spraviť xenofóbny nacionalistický štát. Chce, aby Slovensko vystúpilo z modernej Európy a chce nanovo postaviť hranice,“ povedal Kiska na adresu Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorej predseda Marian Kotleba je zároveň predsedom BBSK a svoj post bude obhajovať aj v novembrových voľbách.

Kiska zároveň vyzdvihol prístup vládnych i opozičných strán, ktoré sa rovnako postavili za Jána Luntera a pripomenul, aby sme si uvedomovali, že keď hovoríme o Kotlebovej ĽSNS, nejde o skupinu „nejakých mladých výtržníkov s hlúpymi názormi, ale ide o dobre organizovanú, profesionálnu a veľmi nebezpečnú politickú silu“.

Kiska preto vyzval občanov, aby 4. novembra, keď budú voľby do vyšších územných celkov, neboli ľahostajní a aby nedovolili zvíťaziť kandidátom, ktorí šíria zlo. Prezident upozornil aj na stovky kandidátov na krajských poslancov, ktorých do volieb postavila ĽSNS.

Mičev „poďakoval“ vládnym stranám

Jeden z odstupujúcich kandidátov, Stanislav Mičev (nezávislý kandidát), po utorkovom stretnutí s prezidentom sarkasticky poďakoval vládnym stranám, ktoré odhlasovali jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov.

„Hrozba toho, že zelené tričká ostanú v Banskobystrickom samosprávnom kraji, je stále veľká. Aj napriek tomu, že my sme svoje osobné ambície obetovali, tak nič nie je skončené,“ uviedol Mičev a dodal, že kraj prešiel niekoľkokrát a vie, aká je nálada medzi ľuďmi.

Podľa Mičeva má Kotleba ešte ďalších 30 či 40 percent voličov, ktorí sa k jeho voľbe pri prieskumoch nepriznávajú. Stanislav Mičev preto poprosil všetkých demokratických voličov, aby nezostali doma a prišli vhodiť svoj hlas demokratickým kandidátom.

Klus s podporou medzi 10 a 11 percentami

Poslanec NR SR Martin Klus (SaS) uviedol, že ostatným kandidátom tlmočili, že práve ich hlasy môžu chýbať Jánovi Lunterovi, aby porazil Mariana Kotlebu.

Podľa Klusa je možné, že niektorí z kandidátov ešte pred koncom októbra odstúpia, je však zrejmé, že niektorí sa určite nevzdajú. „Toto nie je podľa mňa statočný postoj, obzvlášť, ak vieme, o čo ide v Banskobystrickom kraji,“ uviedol Klus.

Na otázku, prečo kandidáti nezverejnili výsledky prieskumov, Klus pripomenul, že si to neželal jeden z kandidátov. Mičev však prezradil, že po spriemerovaní oboch prieskumov mal Ján Lunter podporu približne 25 percent voličov, Marian Kotleba 22 percent a Mičev s Klusom mali podporu medzi 10 a 11 percentami.


12 kandidátov o post predsedu BBSK

O kreslo predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa po ohlásenom odstúpení kandidátov Stanislava Mičeva, Martina Klusa, Jozefa Šimka, Michala Kantora a Viliama Baňáka, bude uchádzať 12 kandidátov, z toho jedna žena.

Okrem súčasného predsedu Mariana Kotlebu (Kotleba – ĽSNS) sú to nezávislí kandidáti: bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, podnikateľ Ján Lunter, prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak, starosta obce Mýtna Pavel Greksa a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Igor Kašper.

Za jednotlivé strany sa o post predsedu uchádzajú kandidáti Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), poslanec MsZ vo Zvolene Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), podpredseda Strany rómskej koalície Vojtech KökényJozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Zdenek Očovan (Politická strana NAJ) a predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni.

Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnia 4. novembra. Poslanci Národnej rady SR schválili na jar tohto roku novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov a päťročný výkon ich funkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán LunterMarian KotlebaMartin KlusStanislav Mičev
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko