Ide o útok na mňa a Smer, hovorí obvinený primátor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Obžalovaný primátor abdikoval

Okresný predseda Smeru-SD Peter Marušinec sa v stredu 25. augusta vzdal funkcie a pozastavil členstvo v stane Smer-SD. „Osobne som požiadal predsedu strany Roberta Fica o uvoľnenie z funkcie okresného predsedu strany a o pozastavenie môjho členstva v strane,“ informuje primátor.

TRENČÍN 25. augusta (WEBNOVINY) – Obvinenia voči sebe považuje primátor Novej Dubnice Peter Marušinec za vykonštruované.

„Vznesenie obvinenia voči mne vnímam ako politicky vykonštruované za účelom diskreditácie mojej osoby a politickej strany Smer-SD,“ uviedol pre agentúru SITA. Pre médiá sa už viac vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie k tejto veci nechce vyjadrovať.

Primátor Novej Dubnice je obvinený zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Polícia totiž odhalila finančný podvod ešte z roku 2009, do ktorého je primátor zapletený.

Z podvodu sú obžalovaní štyria muži a jedna žena

Podľa polície od februára do decembra roka 2009 zástupcovia výrobnej spoločnosti podvodne od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne získali takmer 160-tisíc eur. Úrad v tomto prípade poskytol finančný príspevok z európskych fondov na vzdelávanie a prípravu pre trh práce zamestnancov tejto spoločnosti. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii už obvinil zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev štyroch mužov a jednu ženu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, ide o 49-ročného Ivana L., 30-ročného Petra Marušinca, dvoch kórejských občanov vo veku 39 a 52 rokov a 29-ročnú Silviu K.

Peniaze za fiktívne školenia

Silvia K. a Marušinec ako zástupcovia spoločnosti podľa Baloghovej komunikovali s úradom práce o možnosti získať finančné prostriedky na vzdelávanie zamestnancov, vybavili potrebné doklady. Robili tak so súhlasom dvoch kórejských majiteľov a konateľov firmy. Podmienkou na poskytnutie príspevku bolo zabezpečenie vzdelávacej agentúry. Zástupcovia spoločnosti oslovili Ivana L., majiteľa firmy zaoberajúcej sa vzdelávaním. Baloghová ďalej uvádza, že v čase odstávok vo výrobe majitelia spoločnosti nemali peniaze na mzdy a zistili, že časť mzdy zamestnancov je možné refundovať čerpaním finančných prostriedkov cez úrad práce. Zamestnanci mali v čase odstávky výroby rôznymi školeniami získať nové vedomosti a odborné zručnosti. Keďže však už v marci 2009 spoločnosť začala vyrábať nové objednávky, zástupcovia spoločnosti nechceli školenia, lebo ďalšia časť zamestnancov by nestíhala vyrábať zákazky.

Silvia K., Marušinec, Ivan L. a dvaja kórejskí majitelia spoločnosti sa podľa Baloghovej dohodli na ďalšom postupe a školenia sa neuskutočnili, ale pripravili podklady pre úrad práce tak, ako keby školenia boli. Postupne prišlo na účet spoločnosti takmer 160 tisíc eur. Tým, že zástupcu úradu práce uviedli do omylu, spôsobili podľa polície škodu Slovenskej republike takmer 40 tisíc eur, čo je 25-percentný podiel príspevku. Zároveň použili prostriedky z rozpočtu európskych spoločenstiev na iný účel ako boli pôvodne určené, čím umožnili spreneveru takmer 120 tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia