Ideme veľmi rázne ďalej, zhodli sa Fico, Bugár a Danko a avizujú ďalší sociálny balíček pre ľudí

Andrej Danko, Robert Fico, Béla Bugár
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko, predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Vládna koalícia pripravuje ďalší sociálny balík, ktorý verejnosti predstaví po Veľkej noci.

Na tlačovej besede po Koaličnej rade to uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico. „Dnes bola Koaličná rada, dohodli sme sa, že ideme veľmi rázne ďalej. Po Veľkej noci sa stretneme s ministrom financií Petrom Kažimírom a ideme hovoriť o sociálnom balíku pre slovenskú verejnosť,“ vyhlásil Fico s tým, že väčšina opatrení sa bude realizovať v roku 2019.

Krajine sa darí

Podľa Fica sa krajine darí, a preto aj v tomto duchu bude sociálny balík. „Budeme na ňom intenzívne pracovať, aby všetko bolo pripravené k 1. januáru 2019,“ uviedol a dodal, že k balíčku je potrebné prijať viaceré legislatívne zmeny. „Chcem ako predseda najsilnejšej vládnej strany podporovať Petra Pellegriniho a chcem vnášať do vlády silný sociálny rozmer a stabilitu,“ povedal a dodal, že rovnako od SNS očakáva, že bude prinášať národné témy a Most-Híd témy národnostných menšín.

„Keď sa krajine darí, treba ľuďom niečo dať,“ povedal Fico na margo dobrých hospodárskych výsledkov, ktoré Slovensko má. „Pokiaľ ide o deficit na rok 2019, môžem povedať, že pôjde dole,“ uviedol a dodal, že gro sociálneho balíka bude výrazné zvyšovanie minimálnej mzdy či zvyšovanie platov v štátnej správe.

Fico ocenil vznik Pellegriniho vlády

Predseda Smeru-SD ocenil postoj koaličných partnerov, ktorí „pristúpili na model, ktorý ponúkol“, na konci ktorého vznikla nová vláda Petra Pellegriniho. Vďaka tomu na Slovensku podľa Fica máme opäť vládu z tých politických strán, ktoré dostali dôveru od voličov vo voľbách v roku 2016. Podľa Fica ide najmä o stabilitu krajiny.

Pripomenul, že vláda Petra Pellegriniho v parlamente dostala dôveru od 81 poslancov, čo je o dva hlasy viac ako v roku 2016 dostala jeho vláda. To podľa neho „naznačuje, že demokratické pomery na Slovensku pretrvávajú“. Je presvedčený, že neexistuje alternatíva tejto vlády. Zároveň vyzdvihol, že sa krízu podarilo vyriešiť demokratickým spôsobom a nie prevratom, o ktorý sa podľa neho niekto pokúšal.

Fico zdôraznil, že Koaličná rada pozostáva z troch predsedov koaličných strán a je na nich, či sa rozhodnú prizvať na rokovanie nejakého ministra. „Ale budem rád, ak Peter Pellegrini bude mať dostatok času, aby sa mohol častejšie s nami stretávať,“ uviedol a dodal, že Koaličná rada je rozhodujúci politický orgán.

Slovensko prekonalo krízu

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko po Koaličnej rade vyjadril poďakovanie tým, ktorí prispeli k tomu, že „Slovensko prekonalo krízu“.

„Sú za nami hodiny a hodiny rokovaní o kompromisoch, ústupkoch, osobných obetách, ktoré možno ocení až budúcnosť,“ vyjadril Danko a poukázal na to, že opozícia takéto kompromisy robiť nedokáže.„Naša skúška príde v najbližších parlamentných voľbách,“ uviedol. „My traja (pozn. red.: SNS, Most-Híd a Smer) medzi sebou tvrdo bojujeme, každý má svoj program, cieľ, ale dokážeme uzavrieť kompromis,“ dodal. „Urobím všetko, aby sme dokázali naplniť program SNS aj programové vyhlásenie vlády,“ podotkol.

Podpredseda parlamentu a predseda Mosta-Híd Béla Bugár v utorok priznal, že predčasné voľby, o ktorých Most-Híd hovoril ako o jedinom možnom riešení politickej krízy, by neboli dobrým riešením. „Prešli sme skúškou demokracie. Neviem, či ňou prešla aj opozícia,“ vyhlásil Bugár, podľa ktorého opozícia „kydala špinu na hlavu vládnej koalície“. „Vládna koalícia ústavným spôsobom navrátila riadenie štátu, ktoré znamená, že naďalej môžeme zabezpečiť stabilitu krajiny,“ povedal Bugár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárPeter PellegriniRobert Fico