Identifikácia obetí tragického letu bude dlhšia

Trosky lietadla
Lietadlo typu Tupolev TU154M po havárii 300 až 400 metrov od pristávacej dráhy vojenského letiska Smolensk-Severnyj Foto: SITA/AP

MOSKVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Prví príbuzní obetí havárie poľského vládneho špeciálu v ruskom Smolensku, prileteli v noci na pondelok do Moskvy na identifikáciu telesných pozostatkov. Ďalšie lietadlo s príbuznými by malo priletieť počas pondelka. V moskovskej mestskej márnici, kam obete previezli, sa už začal proces identifikácie, ktorý bude trvať niekoľko dní. Na mieste je prítomná ruská ministerka zdravotníctva Tatjana Goliková ako aj jej poľská partnerka Ewa Kopaczová. „Celý proces by mal trvať dva až tri dni. Urobím všetko pre to, aby bol tento proces dobre zorganizovaný a rýchly,“ vyhlásila Goliková. Dodala, že príbuzným dali k dispozícii psychológov z Ruska aj Poľska. Ministerka Kopaczová dodala, že niektoré telá bude ťažké identifikovať, pričom v takýchto prípadoch sa použijú testy DNA.

Pozostatky poľského prezidenta Lecha Kaczyńského identifikoval v noci na nedeľu jeho brat-dvojča Jaroslaw Kaczyński. Telo prezidenta už slávnostne previezli zo Smolenska do Varšavy. Telesné pozostatky jeho manželky Marie ešte neboli identifikované, takže ju aj s manželom nemohli previezť späť do vlasti.

Prezident a ďalších 95 osôb vrátane vysokých poľských predstaviteľov zahynuli v sobotu pri havárii vládneho špeciálu pri západoruskom meste Smolensk. Poľská vládna delegácia mierila do ruského mesta Katyň na spomienkový obrad pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov sovietskou tajnou službou NKVD.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ewa Kopaczová