Identitariáni protestovali pred Merkelovej úradom proti islamu a prisťahovalcom

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP

BERLÍN 23. marca (WebNoviny.sk) – Pred úradom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorý sa nachádza v jej rodisku, severonemeckom meste Stralsund, protestovali v piatok identitariáni, príslušníci paneurópskeho hnutia, ktoré je spájané s krajnou pravicou.

Pred úradom nemeckej kancelárky vytvorili podľa nemeckej polície pamätník zostavený z ruží, štrnástich sviečok a fotografií štyroch žien, ktoré sa podľa nich nedávno stali obeťami násilia zo strany prisťahovalcov a cudzincov. Na sviečkach boli nápisy „Identitariánske hnutie“ a vedľa nich bola kriedou na chodníku napísaná otázka „Islam patrí do Nemecka?“

Krajne pravicoví aktivisti podľa všetkého reagovali na Merkelovej nedávne vyhlásenia, že k Nemecku patrí okrem iných náboženstiev aj islam. Kancelárka minulý piatok povedala, že hoci bolo Nemecko vybudované na židovsko-kresťanskej tradícii, „teraz v Nemecku žijú štyri milióny moslimov a tí môžu praktizovať svoju vieru aj tu“.

„Títo moslimovia patria k Nemecku a k Nemecku patrí aj ich viera, ktorou je islam,“ uviedla Merkelová. Zároveň však dodala, že v každom prípade nesmie byť praktizovanie islamu v Nemecku v protiklade s nemeckou ústavou.

Merkelová týmto vyhlásením reagovala na skoršie vyjadrenia nového nemeckého ministra vnútra Horsta Seehofera, ktorý naopak vyhlásil, že islam nie je súčasťou Nemecka. „Islam do Nemecka nepatrí,“ povedal dlhoročný predseda Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU), sesterskej strany Merkelovej CDU, v rozhovore pre denník Bild.

Hnutie identitariánov sa stavia na odpor proti prisťahovalcom a ľuďom inej než bielej farby pleti a bojuje za uchovanie identity Európy ako územia patriaceho belochom. Vzniklo vo Francúzsku a postupne sa rozšírilo do mnohých ďalších európskych krajín. Identitariánske hnutia v jednotlivých európskych krajinách sú často personálne prepojené s neonacistickými kruhmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová