Igor Matovič má v rukách peňaženku aj ministrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Igor Matovič
Rezort financií pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO) skúma podklady ministerstva zdravotníctva, či mu uvoľní peniaze na očkovaciu kampaň. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Politické spory sa podpisujú na neochote uvoľniť peniaze zo štátnej kasy rezortným ministrom, ktorí sa dostali do nemilosti Igora Matoviča (OĽaNO). Dialo sa tak v čase, keď bol premiérom a teraz ministrom financií. Najnovšie takejto situácii čelí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý neúspešne žiada peniaze na očkovaciu kampaň.

Matovič má pod palcom pomyselnú štátnu peňaženku. Má teda dbať na hospodárnosť vynakladania verejných zdrojov, čo je legitímne. Zároveň však možno hovoriť aj o politickom rozmere. K priškrteniu financií zväčša dochádza po konfliktoch Matoviča s lídrom SaS a šéfom rezortu hospodárstva Richardom Sulíkom.

Tlak šéfa OĽaNO

Najnovší prípad Lengvarského je osobitý v tom, že ide o ministra, ktorého nominovalo do vlády hnutie OĽaNO. Matovič kritizuje šéfa rezortu zdravotníctva za nízke čísla zaočkovanosti a zároveň sa mu nepáči ani samotná očkovacia kampaň. Výhrady mal k nákladom na objednávanie reklamy v médiách. Preto peniaze Lengvarskému stopol.

„Ministerstvo financií je v prvom rade na to, aby strážilo efektívne míňanie našich verejných zdrojov a prostriedkov. Nie na to, že nakŕmime médiá bez akýchkoľvek zliav a potom médiá budú o mne pekne písať a pekne vysielať, aký som ja sladký a dobručký minister,“ uviedol nedávno Matovič.

Na adresu Lengvarského povedal, že mu dáva druhú šancu a že o jeho osude rozhodne počet zaočkovaných ľudí.

Vzťah Matoviča a Lengvarského rezorty nekomentovali

Tlačové odbory rezortov financií a zdravotníctva neodpovedali na otázku portálu SITA.sk, či sa nepodpisujú zhoršené vzťahy ministrov na postoji Matoviča k uvoľneniu zdrojov na očkovaciu kampaň.

Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej ministerstvo zdravotníctva doplnilo žiadosť o navýšenie finančných zdrojov na kampaň na podporu očkovania. Zároveň je pripravené doplniť žiadosť aj o ďalšie podklady.

COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo financií v súčasnosti analyzuje podklady, ktoré mu doručil rezort zdravotníctva.

„To, či rezort financií uvoľní predmetné prostriedky, je preto zatiaľ predčasné komentovať. Ministerstvo financií musí veľmi dôsledne prehodnocovať každú žiadosť o uvoľnenie prostriedkov, keďže ide o financie nad rámec rozpočtu,“ uviedol tlačový odbor rezortu financií.

Upozornil, že informačná kampaň na Slovensku kontinuálne prebieha, a teda nedošlo k jej prerušeniu.

Odškodňovací zákon

Spory medzi Sulíkom a Matovičom sa podpísali aj na odškodňovacom zákone. Minister hospodárstva ho niekoľkokrát bez úspechu predložil na vládu. Pomôcť mal podnikom, ktoré boli zatvorené pre pandémiu. Bolo to ešte v čase, keď bol Matovič premiérom.

Napokon si Matovič už ako minister financií v apríli zobral zákon pod svoje krídla. O zákone je však zatiaľ ticho. Tlačový odbor rezortu financií nereagoval na otázku, kedy túto normu predloží do vlády.

Minister Sulík koncom júna povedal, že zákon mal byť už dávno v legislatívnom procese. „Myslím si, že univerzálny odškodňovací zákon potrebujeme no a snáď k tomu rýchlo dôjde,“ vyjadril sa.

Ministerstvo hospodárstva SR podľa hovorkyne Kataríny Matejkovej má a aj naďalej bude mať záujem, aby bol odškodňovací zákon prediskutovaný, predložený a hlavne schválený.

„Táto legislatíva je pre nás jedným z pilierov pomoci pre podnikateľov zasiahnutých koronakrízou, a to nielen v súvislosti s vlnami pandémie, ktoré tu boli, ale aj s tými, ktoré potenciálne ešte môžu prísť,“ uviedla.

Pripomenula, že rezort hospodárstva mal návrh univerzálneho odškodňovacieho mechanizmu kompletne pripravený. Bol navrhnutý tak, aby bolo možné spravodlivo a rovnakým metrom pomôcť tým, ktorí boli postihnutí koronakrízou. Kritériom pomoci bol pokles tržieb.

Stáli dotácie na nájmy a kultúru

Tento rok v máji bol tiež problém s peniazmi na pomoc vyplácanú rezortom hospodárstva. Na ministerstve boli podpísané zmluvy so žiadateľmi, ale financie viazli. Sulík hovoril, že Matovič blokuje pomoc, ktorú rezort hospodárstva vypláca v rámci dotácií na nájmy pre kreatívny priemysel a športovcov.

„Bezdôvodne to spája s navýšením rozpočtu,” povedal Sulík na adresu ministra financií. Poukázal na to, že o zdroje žiadali Matoviča ešte pred tým, ako sa začalo rokovať o rozpočte.

Richard Sulík
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Foto: SITA/Branislav Bibel

SaS sa totiž dostala do sporu s Matovičom pre novelu zákona o štátnom rozpočte. Strana mala výhrady, že sa majú navyšovať rozpočtové výdavky a niektoré položky považovala za nadhodnotené.

Subjekty pôsobiace v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu nakoniec peniaze dostali. Ministerstvo financií ich podľa Matejkovej uvoľnilo k 11. júnu tohto roka. Ministerstvo hospodárstva vyplatilo na základe 268 žiadostí celkovú sumu 6,7 milióna eur.

Blokované boli peniaze pre školstvo

Vlani v jeseni mal problém rezort školstva, ktorý vedie Branislav Gröhling (SaS). Ministerstvo malo poslať školám techniku na online vzdelávanie. Denník N vtedy informoval, že im nemôže dať nič, lebo rezort financií, ktorý vtedy viedol Eduard Heger (OĽaNO), neposlal sľúbený príspevok.

Ministerstvo školstva následne oznámilo, že peniaze pre školy v sume 6 miliónov eur vyčlení z vlastných zdrojov.

Minister Gröhling tvrdil, že za tým nie je spor medzi koaličnými stranami. „Vylučujem, že je to kvôli nejakému sporu, ktorý sa medializuje, a pritom ani nie je. Aspoň z našej strany,“ povedal minister školstva. Práve v tom čase Sulík kritizoval plošné zatváranie reštaurácií, ktoré sa podľa neho udialo poza chrbát vlády.

Bez naschválov

Politológ Grigorij Mesežnikov povedal, že si nespomína na podobné problémy v predchádzajúcich vládach. Podľa neho tiež mohlo dochádzať k rozporom, ale potom do nich vstúpil premiér a minister neblokoval dohodnuté veci.

Politológ hovorí, že by bolo dobré, aby zastavenie financií minister vecne vysvetlil. Nevznikal by tak vo verejnosti pocit, že sa to deje pre to, že má problém s nejakou stranou alebo jej predstaviteľom a pôsobí to ako taký naschvál. Ako teraz s Lengvarským.

„V snahe uchrániť verejné financie môže minister financií zaujať aj reštriktívnejší postoj, ale tu vidieť, že je to tendencia, ktorá väčšmi súvisí so samotným ministrom financií ako s problémom, ktorý sa ide riešiť,“ dodal Mesežnikov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIgor MatovičRichard SulíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie OĽANOSaS