Igor Matovič tvrdí, že minister Kaliňák v priamom prenose prezradil to, čo nemal

Igor Matovič
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) žiada vysvetlenie, čo robil na mieste činu vrážd Jána Kuciaka a jeho snúbenice šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer.

Poslanci to uviedli na pondelňajšej tlačovej konferencii, kde dodali, že existujú iba dve možnosti – buď zahladzoval možné stopy, alebo mal informácie z odpočúvania novinára Kuciaka.

„Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v priamom prenose na RTVS prezradil to, čo nemal. Na mieste činu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bol prítomný vysokopostavený policajt z NAKA. Je to však veľmi zvláštne, pretože šéfuje protikorupčnej jednotke, kým vraždy patria do pôsobnosti protizločineckej jednotky. Pán Krajmer je pritom jeden z najbližších ľudí podnikateľa Norberta Bödöra, ktorý vo veľkom obchoduje so štátom, navyše o jeho prepojení na vládnu stranu písal zavraždený novinár,“ uviedol Matovič.

Zriadenie parlamentnej komisie

Minister Kaliňák uviedol v nedeľnej relácii RTVS o 5 minút 12, že Krajmer bol na mieste vraždy novinára, pre vyšetrovanie takzvanej „talianskej stopy“. Podľa opozičných poslancov však ešte v pondelok ráno nebolo známe, na čom zavraždený novinár pracoval.

Krajmer tak podľa nich mohol disponovať informáciami z odpočúvania Jána Kuciaka. To, či bolo legálne, alebo nelegálne, respektíve, či k monitorovaniu vôbec prišlo, nevedeli poslanci podložiť dôkazy. Podľa ich vyjadrení čakajú aj na zriadenie parlamentnej komisie, ktorá má za úlohu kontrolovať využitie odpočúvacích zariadení.

Diskusia parlamentnej a neparlamentnej opozície

Podľa poslanca Gábora Grendela koalícia zámerne blokuje vytvorenie takejto komisie pre problémy s poslancom Ľubomírom Galkom (SaS).

„Už dva roky žiadame, aby koalícia prestala bojkotovať vytvorenie potrebnej komisie, v ktorej pôsobnosti je napríklad aj kontrolovanie využitia technických prostriedkov na odpočúvanie. Ja sa teraz pýtam rovnako ako pred časom pán premiér Fico, teda v čí prospech? Vyzývam koalíciu, aby táto komisia vznikla a mohli sme skontrolovať, či náhodou pán Kuciak nebol odpočúvaný,“ priblížil Grendel.

Zástupcovia hnutia OĽaNO chcú diskutovať zo zástupcami parlamentnej aj neparlamentnej opozície o spoločnom koordinovanom postupe. Matovič uviedol, že by sa tak mohlo stať už do konca tohto týždňa. Ako na záver doplnil poslanec, prezident Andrej Kiska v súvislosti s avizovanými rokovaniami parlamentných strán ešte telefonicky hnutie nekontaktoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGábor GrendelIgor MatovičJán KuciakNorbert BödörRobert KaliňákRóbert Krajmer
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD