Igor Matovič vidí nedostatky v kontrole aktivačných prác

Matovičovci získali 16 mandátov
Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič na TB hnutia po vyhlásení výsledkov predčasných parlamentných volieb. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Štát by mal mať podľa poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) právo kontrolovať výkon aktivačných prác a menších obecných služieb.

Uviedol to v rozprave k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorým chcú poslanci za SDKÚ-DS zaviesť povinnosť pre získanie aktivačného príspevku vykonávať aktivačnú činnosť najmenej 20 hodín týždenne.

„Neriešime podstatu, aby mohol štát kontrolovať,“ povedal. V návrhu opozičnej SDKÚ-DS mu preto chýba určenie toho, kto by mal vykonávanie aktivačných prác kontrolovať. Bez zavedenia väčšej kontroly mu pripadá návrh poslancov SDKÚ-DS zbytočný.

Matovič podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) svojím vyjadrením k aktivačným prácam preukázal svoju neznalosť. Od vzniku aktivačných prác má totiž štát podľa Kaníka právo kontroly nad ich vykonávaním.

Ak to podľa neho niektoré úrady práce a sociálnych vecí nerobia dôsledne, tak je to podľa Kaníka chybou príslušných úradníkov.

Poslanci za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, Pavol Frešo a Viliam Novotný navrhujú zmeny v oblasti aktívnej politiky trhu práce. Novelou zákona o službách zamestnanosti chcú zaviesť povinnosť pre získanie aktivačného príspevku vykonávať aktivačnú činnosť v rozsahu najmenej 20 hodín týždenne.

Poslanci dorazili na Luník XI
Foto: SITA/Ivan Fleischer

„Touto zmenou sa napráva súčasný stav, keď je možné získať aktivačný príspevok aj za odpracovanie jednej hodiny týždenne, čo je určite v rozpore s pôvodným úmyslom zákonodarcu,“ upozorňujú poslanci za SDKÚ-DS.

Navrhujú stanoviť len spodnú hranicu rozsahu výkonu aktivačnej činnosti tak, aby bolo možné prispôsobovať počet hodín aktivačnej činnosti reálnym potrebám obce alebo inej právnickej osoby, v prospech ktorej sa vykonávajú aktivačné činnosti.

„Aktivačnú činnosť bude v prípade potreby pre jedného aktivovaného možné vykonávať bez časového ohraničenia, nielen maximálne dvakrát po šesť mesiacov, ktoré sa ukázalo prekážkou pre obce a iné právnické osoby pri zabezpečovaní tejto činnosti,“ dodávajú poslanci za SDKÚ-DS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičĽudovít KaníkPavol FrešoViliam Novotný