Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Igor Matovič
Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič na archívnej fotografii. Foto: SITA/Diana Černáková
8. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Igorovi Matovičovi hrozí strata poslaneckého mandátu

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zatiaľ nezačal konanie voči lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi za prípadné porušenie zákona, keď v predvolebnej prezidentskej kampani dohadoval za firmu svojej manželky záležitosti okolo faktúr s vtedajším prezidentským kandidátom Radoslavom Procházkom.

Vyhrážky členom volebného tímu

Podľa nezaradeného poslanca Andreja Hrnčiara, ktorý s Procházkom zakladá stranu Sieť, Matovič konal v rozpore so zákonom a možno by mal prísť aj o poslanecký mandát.

„Dojednával zľavy, fakturácie a urgoval fakturácie ako ústavný činiteľ, čo je v rozpore so zákonom. Čudujem sa, že sa tým ešte nezaoberá ústavnoprávny výbor, pretože tu je otázka, či by nemal poslancovi, ktorý koná priamo za firmu, zaniknúť aj mandát. On konal za firmu a telefonicky sa vyhrážal členom volebného tímu,“ vysvetlil Hrnčiar.

Predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný (SDKÚ-DS) veľmi pozorne sleduje celú kauzu aj Matovičove výroky, ktoré podľa neho naozaj niekedy vyzerajú tak, akoby sa vyjadroval skôr ako konateľ spoločnosti a nie ako človek, ktorý previedol túto spoločnosť na svoju manželku.

„Musím povedať, že som skontroloval oznámenia o majetkových pomeroch a príjmoch verejných funkcionárov, pán Matovič sa vzdal do 30 dní pozície konateľa a riadiacich pozícií v súkromnej firme a opakovane v jeho majetkových priznaniach je uvedené, že 100 percent firmy je na jeho manželke,“ konštatoval Novotný. Keďže výbor koná len na základe „písomnosti“, Matovič formálne v zmysle zákona o ochrane verejného záujmu všetko dodržal

.

Výbor konanie zatiaľ nezačal

Výbor podľa Novotného môže začať konanie z vlastnej iniciatívy, alebo môže prísť podnet zvonku. „Ak má niekto takéto vedomosti, nech dá takýto podnet výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Za výbor z pozície predsedu hovorím, že pozorne sledujeme tieto vyjadrenia. Zatiaľ nie som rozhodnutý začať konanie, respektíve dať návrh na začatie konania pre tieto výroky,“ dodal Novotný.

Zákon podľa neho určuje poslancovi národnej rady, aby si do 30 dní od nástupu do funkcie usporiadal veci tak, aby nebol v predstavenstve, dozornej rade alebo konateľom súkromnej firmy, to Matovič urobil. Predseda výboru pripomína, že zatiaľ ide len o mediálne výroky. „Treba k tomu aj nejaký dôkaz, čiže ak príde nejaký podnet na začatie konania, ideálne by bolo, keby to niekto vedel niečím doložiť, lebo zatiaľ je to v rovine, že niekto o niekom niečo tvrdí,“ vraví Novotný.

Odporúčané články

Matovič bol na detektore lži, Procházka test odmietol Radoslav Procházka nazval Igora Matoviča psychopatom

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...