Imrecze by mal na finančnom výbore vysvetliť správu z OLAF-u, minister Kažimír žiada o zvolanie

Peter Kažimír
Podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR za účasti predsedu vlády SR. Bratislava, 16. apríl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. septembra (WebNoviny.sk) – Situácia okolo správy OLAF-u o podhodnocovaní dovozov ázijského tovaru pri colných konaniach na Slovensku by sa mala dostať aj na pôdu parlamentného finančného výboru.

Obdobnú správy dostali aj iné krajiny

Minister financií Peter Kažimír totiž požiadal prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, aby celú situáciu objasnil vo výbore pred poslancami Národnej rady SR. Zároveň požiadal predsedu výboru, aby jeho rokovanie na túto tému v krátkom čase zvolal.

Rezort financií pritom pripomína, že správa OLAF je z konca roka 2017 a obdobnú správu zaslal aj ďalším krajinám, u ktorých identifikoval prípadné straty v colnom konaní. Malo by ísť napríklad o Maltu, Španielsko, Veľkú Britániu, Českú republiku, Maďarsko, či Grécko.

Únik na cle

Na Slovensku správa hovorí o úniku na cle pripadajúcom do rozpočtu Európskej únie z dôvodu podhodnotenia dovozov primárne z Číny v sume viac ako 300 mil. eur. Jej závery musí podľa ministerstva potvrdiť Európska komisia, pričom doteraz Slovensku nikto žiadny účet na platenie akejkoľvek pokuty súvisiacej so zisteniami OLAF nepredložil.

„Finančná správa s OLAF komunikuje. EK voči nám nezačala v tejto súvislosti žiadne konanie. Emotívne vyjadrenia predstaviteľov opozície vnímame preto iba ako ďalšiu snahu zneužiť situáciu a vyvolať dojem, že Slovensku niečo reálne hrozí,“ dodalo vo svojom vyhlásení ministerstvo financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczePeter Kažimír
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaFinančná správa SRMF Ministerstvo financií SROLAF Európsky úrad pre boj proti podvodom