Iná repatriácia: Dvojica Slovákov sa vracia domov loďou a požičaným autom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
KORONAVÍRUS: Repatriácia Slovákov zo zahraničia
Atmosféra na letisku po repatriačnom prílete z Washingtonu v USA na Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na palube lietadla bolo dopravených 278 ľudí, medzi ktorými sa nachádzali slovenskí občania, štátny príslušníci Českej republiky, Slovinska a Maïarska. Z uvedených bolo 162 Slovákov, a z nich 119 bolo umiestnených do karanténnych zariadení v Gabčíkove a v Liptovskom Jáne a 43 mladistvých osôb bolo umiestnených do domácej karantény. Občania ostatných krajín, v spolupráci so zastupiteľskými úradmi ich krajín na Slovensku, boli prevezení do domovských krajín a v tejto chvíli sa už nachádzajú v karanténe v ich krajinách. Bratislava, 27. marec 2020. Foto: SITA/Prezídium PZ

Je štvrtok (2. apríla) ráno. Mladý slovenský pár stojí na prístavnom móle v Los Christianos na kanárskom ostrove Tenerife. Dúfajú, že sa dostanú na trajekt. A veria, že sa čím skôr dostanú domov, na Slovensko. V požičanom aute. Ak všetko pôjde dobre, prídu v nedeľu v noci. Ak všetko pôjde dobre… webnoviny sú s nimi v spojení.

Nezodpovední alebo uväznení ?

Soňa a Kamil na Tenerife prišli pred zavedením mimoriadnych opatrení a pred prvým potvrdeným prípadom koronavírusu u nás. Mali tam zostať týždeň. Svoju krátku dovolenku spojili s prácou pre majiteľku apartmánu. Nemali v úmysle využiť situáciu na predĺženú dovolenku.

Viac o téme: Koronavírus

“Už sme tu mesiac a z toho dva týždne nesmieme vychádzať von,” začína rozprávanie Soňa. Nakupovať do potravín môže ísť s povolením raz za týždeň. V aute, sama. Platí zákaz vychádzania, pláže a ulice sú prázdne. Mimoriadny stav platí v celom Španielsku od 15.marca.

Los cristianos beach
los cristianos beach in the island of tenerife

Švédski seniori zákaz porušujú

Na Tenerife rúška nie sú stále v móde a ani k dispozícii. Na ostrov by mali doraziť každú chvíľu aj vďaka miestnym podnikateľom, ktorí zorganizovali transport zdravotníckeho materiálu z pevniny. Aktuálne je nakazených okolo 1500 ostrovanov.

“Kým sme ešte mohli ísť von, zarazili nás túlajúce sa skupinky švédskych, nemeckých a britských seniorov, ktorí opatrenia vôbec nerešpektovali. Chodia sem aj na tri mesiace a zrejme návrat vôbec neplánujú,” hovorí o aktuálnej situácii Kamil.

Ambasáda nám veľmi pomohla

Posledný repatriačný let z Kanárskych ostrovov odletel pred dvomi dňami. Kamil so Soňou si ho nemohli dovoliť. Letenka stála 800 eur.

Keďže počet cestujúcich sa neskôr zvýšil, konečná cena spadla na 600 eur. Mladý pár sa obrátil na naše veľvyslanectvo v Madride. “Hoci bol víkend, bez problémov sme sa dovolali na linku pomoci. Náš prípad prevzala veľmi ochotná pracovníčka veľvyslanectva a aj touto cestou sa jej chceme poďakovať,” hovoria Kamil so Soňou.

Na slovenskom veľvyslanectve im odporúčali skúsiť návrat autom cez Španielsko, Francúzsko, Nemecko alebo Švajčiarsko a Rakúsko.

“Veľvyslanectvo nám vystavilo aj špeciálne povolenie na prejazd, dúfam že v jednotlivých tranzitných krajinách bude platiť. Najviac sa obávame nevyhnutných zastávok. A prípadného prenocovania po ceste. Nemáme so sebou stan,” dopĺňajú sa Soňa s Kamilom.

Príbeh sa nekončí, príbeh pokračuje

Dvojica má 25 plus, aj skúsenosti s cestovaním. Uvedomujú si však, že táto cesta bude iná. Musia za čo najkratší čas precestovať polovicou Európy. Na tejto ceste uvidia veľa utrpenia, bolesti aj smútku. Zo zmätočných situácií, ku ktorým momentálne dochádza na slovenských hraničných prechodoch nevedia, či pôjdu do štátnej alebo domácej karantény. Ich cestu domov budeme sledovať. Zatiaľ sme v spojení…

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Veľvyslanectvo SR v Madride