Inaugurácia amerického prezidenta: Joe Biden zložil sľub, hymnu zaspievala Lady Gaga (video)

APTOPIX Biden Inauguration
Joe Biden zložil slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 46. prezidentom Spojených štátov amerických. Washington, 20. január 2021. Foto: Saul Loeb/Pool Photo via AP.
  • aktualizované 20. januára 19:22

Vo Washingtone, D.C. v stredu oficiálne zložili prísahu novozvolený americký prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Bolo to už tradične pred Kapitolom, sídlom amerického Kongresu.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Inaugurácia, po ktorej sa Biden stal 46. prezidentom USA a Harrisová vôbec prvou viceprezidentkou, sa však oproti predošlým líšila. Pre pandémiu nového koronavírusu a nedávne nepokoje pred Kapitolom bola slávnosť obmedzená a uskutočnila sa za prísnych bezpečnostných podmienok.

Inaugurácia amerického prezidenta sa podľa zákona koná 20. januára, pričom hlava štátu vstupuje do úradu na poludnie (18:00 stredoeurópskeho času). Úvodné prejavy sa obyčajne začínajú okolo 11:30 miestneho času (17:30 SEČ).

Najstarší novozvolený prezident v histórii USA

Biden zložil slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Položil ruku na Bibliu patriacu do rodinného dedičstva od roku 1893. V minulosti na ňu prisahal dvakrát ako viceprezident USA v ére prezidenta Baracka Obamu (2009 – 2017), a sedemkrát ako senátor štátu Delaware.

„Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov,“ povedal najstarší novozvolený prezident v histórii USA, už 78-ročný Biden, ktorému robila spoločnosť manželka a nová prvá dáma Jill.

Z Bidenových úst zazneli slová odhodlania urobiť Ameriku lepšou. Zdôraznil, že bude čeliť a zdolá každú prekážku. „Bude si to však vyžadovať to najneuchopiteľnejšie zo všetkých vecí v demokracii – súdržnosť. Naše dejiny, viera a zdravý rozum nám ukážu cestu súdržnosti. Vpred nás povedie iba súdržnosť,“ poznamenal Biden, ktorý požiadal obyvateľov USA, aby k sebe boli ohľaduplnejší.

Bidenova výzva Američanom

Inauguráciu vo Washingtone naživo obyčajne sledujú tisícky ľudí, tento rok však Biden vzhľadom na pandemickú situáciu vyzval Američanov, aby do hlavného mesta z tohto dôvodu necestovali. Práve pandémia predstavuje pre Bidena jednu z najväčších výziev, ktoré bude musieť zvládnuť, keďže USA sú koronavírusom najviac postihnutou krajinou na svete.

Po útoku podporovateľov Trumpa na Kapitol zo 6. januára, ktorý zanechal päť mŕtvych, úrady ešte viac sprísnili bezpečnostné podmienky inaugurácie. Biden v súvislosti s tým podotkol, že demokracia je „vzácnosť“ a „neobčianska vojna“, ktorá proti sebe stavia červených a modrých (republikánov a demokratov, pozn.), „sa musí skončiť“.

„Demokracia je krehká a v tejto chvíli, priatelia, demokracia zvíťazila. Teraz, na tejto posvätnej pôde, kde sa len pred pár dňami násilie snažilo otriasť základmi Kapitolu, sa schádzame ako jeden národ, nedeliteľný Boh, aby sme uskutočnili mierový prenos moci tak, ako to máme už viac ako dve storočia,“ skonštatoval Biden.

Trump odletel na Floridu

Počas svojej úvodnej reči Biden upriamil pozornosť aj na Harrisovú. „Nachádzame sa na mieste, kde sa pred 108 rokmi tisíce demonštrantov pokúsili zastaviť odvážne ženy bojujúce za volebné právo. Dnes sme svedkami prísahy prvej ženy v amerických dejinách na pozícii viceprezidentky. Nevravte mi, že sa veci nedajú zmeniť,“ poznamenal.

Inaugurácia amerického prezidenta sa podľa ústavy koná 20. januára. Stalo sa už zvykom, že na slávnostnom skladaní prísahy nového prezidenta sa zúčastňuje aj jeho predchodca. Tento rok to však bolo iné, keďže dosluhujúci prezident Donald Trump oznámil, že sa na inaugurácii nezúčastní. Niekoľko hodín pred Bidenovou inauguráciou opustil Biely dom a stal sa tak prvým dosluhujúcim prezidentom od čias Andrewa Johnsona (1865 – 1869), ktorý nebol na inauguračnej slávnosti svojho nástupcu.

Tak ako na predošlých inauguráciách, aj na tejto sa zúčastnili populárni umelci, ktorí doplnili jej program. Speváčka Lady Gaga, ktorá je aktívnou podporovateľkou Bidena, zaspievala hymnu a vystúpila aj jej kolegyňa Jennifer Lopez.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenKamala HarrisováMike Pence