Inciatíva SrdcomDoma.sk sa obracia na výbor europarlamentu, môžu za to výroky Sakovej

Denisa Saková
Ministerka vnútra SR Denisa Saková Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 10. februára 17.21 hod.

Iniciatíva SrdcomDoma.sk sa obracia na Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Európskeho parlamentu. Dôvodom sú vyjadrenia ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD).

Zabezpečuje priebeh volieb

Šéfka rezortu je podľa iniciatívy sama súčasťou predvolebnej kampane a pritom má jej ministerstvo na starosti voľby a aj zabezpečenie ich priebehu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Iniciatíva v sobotu 8. februára vyzvala Sakovú, aby sa vyjadrila k videonahrávke, na ktorej hlas podobný ministerke vyzýva prítomných, aby išli voliť, pretože parlamentné voľby môžu výrazne ovplyvniť hlasy zo zahraničia.

„Citlivo vnímame, ako sa zhoršuje dôvera voličov v zahraničí k zabezpečeniu volieb, ktoré má na starosti osoba, ktorá sa aktívne podieľa na volebnej kampani politickej strany. Denisa Saková má jednoznačný osobný záujem a hmotný prospech na víťazstve svojej strany vo voľbách. Nedokážeme posúdiť jej možný vplyv na priebeh volieb, preto sme sa rozhodli požiadať o pomoc výbor Európskeho parlamentu,“ uviedla iniciatíva v stanovisku, ktoré má agentúra SITA k dispozícii.

Hlasy zo zahraničia ako nebezpečenstvo

SrdcomDoma.sk pripomína, že Saková mala pripraviť novú legislatívu tak, aby mohli Slováci spoza hraníc hlasovať vo všetkých voľbách. „Podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) ministerka nepovedala nič zlé, keď varovala pred hlasmi voličov zo zahraničia. My dodávame, že nepovedala ani nič dobré. Od vyhlásenia volieb premiér, ani ministerka ani raz nevyzvali voličov v zahraničí na účasť v parlamentných voľbách. Neminuli ani euro na vec, ktorá je základom demokracie. Hlasy zo zahraničia vnímajú ako nebezpečenstvo,“ dodáva stanovisko.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v pondelok zastal ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) a vyzval všetkých ľudí v regiónoch, aby prišli voliť a vyjadrili svoj názor.

Nižšia účasť voličov z regiónov na voľbách totiž podľa premiéra môže mať za následok, že o ich výsledku rozhodnú Slováci žijúci v zahraničí a voliči z hlavného mesta.

Iniciatíva SrdcomDoma.sk totiž v sobotu 8. februára informovala, že ministerka vnútra vyzýva vo videonahrávke prítomných, aby išli voliť, pretože parlamentné voľby môžu výrazne ovplyvniť hlasy zo zahraničia.

Masívna manipulácia

Stali sme sa svedkami masívnej manipulácie, ktorá do korektného volebného súboja vôbec nepatrí. Chcem vás všetkých uistiť, že ja osobne ako aj pani ministerka, si vážime všetkých, ktorí prejavili záujem zúčastniť sa na februárových parlamentných voľbách,“ povedal na pondelkovej tlačovej konferencii premiér.

Odmietol akékoľvek strašenie ľudí zo strany opozície a rôznych mimovládnych organizácií v tejto veci. Pellegrini zároveň vyzval všetkých ľudí v regiónoch, aby prišli voliť a vyjadrili svoj názor a aby o Slovensku nerozhodovala vybraná skupina voličov v zahraničí.

Čím viac voličov k voľbám príde, tým lepšie pre Slovensko to bude a tým silnejší mandát bude mať budúca vláda,“ uzavrel predseda vlády.

Iniciatíva počas uplynulého víkendu vyzvala Sakovú, aby vysvetlila videonahrávku, v ktorej znie jej podobný hlas. Ten hovorí aj o Slovákoch, ktorí žijú v zahraničí a chcú odovzdať svoj hlas vo februárových voľbách. Na videozázname sa naznačuje, že voľby môžu výrazne ovplyvniť práve voliči zo zahraničia.

„Ja, ako kandidátka strany Smer-SD si uvedomujem potrebu predvolebnej mobilizácie. Považujem za absolútne korektné a legitímne, že ako politička chcem prispieť k mobilizácii našich voličov z regiónov. O budúcnosti Slovenska by nemala rozhodovať Bratislava tak, ako tomu bolo v prezidentských voľbách alebo voľbách do Európskeho parlamentu,“ reagovala ministerka na sociálnej sieti. Podľa jej stanoviska teda časť voličov v zahraničí mobilizuje opozícia. Autenticitu videozáznamu šéfka rezortu nespochybnila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentMV Ministerstvo vnútra SR