Ind vyrobil tuk-tuk na solárny pohon, chystá veľkú expedíciu

Ind vyrobil tuk tuk na solárny pohon, chystá veľkú expedíciu
Foto: www.inhabitat.com

Mladík z indického Bangalúru si vlastnoručne vyrobil ekologický tuk-tuk, s ktorým sa chystá na dobrodružnú cestu. V špeciálne upravenej rikši, ktorú poháňa kombinácia solárnej a elektrickej energie, chce prejsť z rodnej Indie až do Anglicka.

Dvojročné úsilie

Ind vyrobil tuk tuk na solárny pohon, chystá veľkú expedíciu
Foto: www.inhabitat.com

„Veľké myšlienky začínajú v malom,“ povedal 33-ročný Naveen Rabelli, ktorého už omrzelo každodenné čakanie v zápchach medzi všadeprítomnými neekologickými dopravnými prostriedkami na troch kolesách. Tie sú v Indii veľmi obľúbené, pretože dokážu prepraviť veľa cestujúcich za lacný peniaz a ľahko sa s nimi manipuluje aj v úzkych priestroch.

„Viezol som priateľa z Argentíny na festival šarkanov v Bangalúre a v ten deň som si všimol extrémne veľa tuk-tukov na cestách. Boli veľmi hlučné a znečisťujúce. Vtedy mi napadlo, že jeden premením na solárny ´elektrotuk-tuk´,“ uviedol Rabelli.

Mladý strojár zobral veci do vlastných rúk a po dvojročnom úsilí, do ktorého okrem času investoval aj svoje životné úspory v hodnote asi 5000 eur, prerobil tuk-tuk podľa vlastných predstáv. Plynový pohon zmenil na elektrický a na strechu rikše nainštaloval fotovoltaické panely. Tuk-tuk na solárny pohon teraz dosahuje rýchlosť 40 km za hodinu a na jedno dobitie dokáže prejsť okolo 80 km. Mladý Ind v ňom chce teraz podniknúť veľkú expedíciu, ktorá ho zavedie až do Európy. Svetu tak chce ukázať, že aj malý tím dokáže podniknúť veľkú cestu za využitia ekologickej energie.

Cez hory aj moria

Ind vyrobil tuk tuk na solárny pohon, chystá veľkú expedíciu
Foto: www.inhabitat.com

Expedícia z Bangalúru až do Londýna, počas ktorej prejde ekologický tuk-tuk takmer 9700 kilometrov, si bude vyžadovať mnoho zastávok. Raoul Kopacka, rakúsky filmár, ktorý chce o nezvyčajnej ceste nakrútiť dokument, je presvedčený, že cestu zvládnu za sto dní. Ich trasa povedie do Bombaja, kde tuk-tuk naložia na trajekt smerujúci do Iránu. Následne prejdú cez Turecko, Bulharsko, Srbsko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko až do Anglicka. Prekonávať pritom budú nielen nížiny a moria, ale aj vyššie hory.

„Myslím, že Európania si tento dopravný prostriedok predstavujú ako niečo z doby kamennej. Hodil by sa však aj im – napríklad na dopravu po univerzitných kampusoch. Dá sa zaparkovať kdekoľvek podobne ako golfové autíčko, má však viac úložného priestoru a je menej drahý,“ vysvetlil Ind.

Dlhá cesta

Dvojica cestovateľov plánuje spať na matracoch pod solárnymi panelmi v zadnej časti auta, aby udržala výdavky na minime. Na expedíciu by sa chceli vydať v lete budúceho roka, teraz ešte zháňajú potrebné financie. Rabelli dúfa v sponzorské dary, zatiaľ si však privyrába aj ako bedmintonový tréner a je odhodlaný všetky financie investovať do vysnívaného projektu.

„Bude to dlhá cesta, ale môže mať vplyv na celý svet,“ dodal mladý strojár, ktorý dúfa, že jeho cesta povedie budovaniu udržateľného rozvoja aj v jeho rodnej krajine.

www.nytimes.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom