India a Veľká Británia začali rokovania o dohode o voľnom obchode

Logistics and transportation of Container Cargo ship and Cargo plane with working crane bridge in shipyard at sunset, logistic import export and transport industry background
Dohoda zväčší bilaterálny obchod medzi Veľkou Britániou a Indiou o miliardy dolárov ročne. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Veľká Británia a India vo štvrtok začali vyjednávať o dohode o voľnom obchode. Očakáva sa, že ak budú rokovania úspešné, zväčší ich bilaterálny obchod o miliardy dolárov. Ide o jedno z najambicióznejších rokovaní Spojeného kráľovstva o obchode po jeho odchode z Európskej únie.

Budovanie lepších vzťahov

Britská ministerka zahraničného obchodu Anne-Marie Trevelyanová sa vyjadrila, že obe krajiny majú unikátnu príležitosť budovať vzťahy v obchode, obrane, v oblasti ochrany klímy a v sektore zdravotníctva v období, v ktorom sa zotavujú z pandémie ochorenia COVID-19.

Indický minister obchodu a priemyslu Pijuš Gojal uviedol, že dohoda o voľnom obchode, ktorú by mali uzavrieť v priebehu roka, obchod medzi oboma krajinami do roku 2030 zdvojnásobí. Obe strany dúfajú, že dohoda prinesie veľké výhody pre viacero odvetví, a to od sektora produkcie potravín a nápojov po moderné technológie v oblasti obnoviteľných zdrojov energií.

Britská kolónia

Veľká Británia po odchode z Európskej únie v roku 2016 sa sústredila na svoju obchodnú politiku v indicko-tichomorskom regióne. Indiu, ktorá v minulosti bola britskou kolóniou, považuje Británia za vhodné teritórium vzhľadom na neistotu vo vzťahoch s Čínou.

India a Británia už teraz majú rozsiahle zväzky a hodnota ich vzájomného obchodu v rokoch 2019-20 bola v objeme 15,45 miliardy dolárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anne-Marie TrevelyanováPijuš Gojal