India otestovala medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú uniesť aj jadrovú hlavicu

Balistická strela, India,
Strela Agni-5 je zrejme schopná zasiahnuť v takmer celej Číne, s ktorou má India napäté vzťahy. Foto: SITA/AP

India otestovala medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú uniesť jadrovú hlavicu s doletom päťtisíc kilometrov. Test, ktorý sa stal v čase rastúceho pohraničného napätia s Čínou, bol podľa vládneho vyhlásenia v súlade s „indickou politikou mať dôveryhodný minimálny odstrašujúci prostriedok“, ktorý podporuje záväzok krajiny nepoužiť jadrovú zbraň, kým nejde o odvetu.

Raketu Agni-5 vystrelili z ostrova pri východnom pobreží Indie a „s veľmi vysokou mierou presnosti“ dopadla do Bengálskeho zálivu.

Raketový arzenál Číny primal v ostatných rokoch Indiu k zlepšeniu jej zbraňových systémov. Predpokladá sa, že Agni-5 je schopná zasiahnuť cieľ takmer v celej Číne. India je tiež schopná zasiahnuť kdekoľvek v susednom Pakistane, ktorý je jej rivalom a od získania nezávislosti v roku 1947 s ním viedla tri vojny.

Napätie medzi Čínou a Indiou sa vystupňovalo vlani pre dlhoročne spornú časť ich hranice v horskom regióne Ladak, pričom ani tohtomesačné rokovania veliteľov armád nepomohli v jeho uvoľnení. India je tiež čoraz viac podozrievavá pre úsilie Pekingu o zvýšenie jeho vplyvu v Indickom oceáne.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom