Modul misie Čandraján-2 sa približoval k Mesiacu, v poslednej fáze s ním stratili kontakt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
India, sonda Čandraján-2
Indická sonda Čandraján-2. Reprofoto: www.youtube.com

Indická vesmírna agentúra (ISRO) stratila v poslednej fáze približovania sa k Mesiacu kontakt s pristávacím modulom Vikram. Jeho osud, teda či sa mu podarilo pristáť alebo havaroval, zatiaľ nie je známy.

Vedci analyzujú dáta

Modul podľa ISRO klesal normálne, až do vzdialenosti asi dva kilometre od mesačného povrchu. Podľa predsedu agentúry K. Sivana analyzujú dáta, aby zistili, čo sa stalo.

Misia Čandraján-2, čo v sanskrite znamená „mesačná kozmická loď“, odštartovala 22. júla. Jej hodnota je 141 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 128 miliónov eur).

Po pristátí mal vypustiť rover

Pristávací modul sa v pondelok odpojil od orbitera a v sobotu mal pristáť na južnom póle Mesiaca. Po úspešnom pristátí mal vypustiť rover, ktorý sa mal počas 14 pozemských dní pohybovať po mesačnom povrchu. Cieľom misie bolo analyzovať minerály, mapovať povrch Mesiaca a hľadať vodu.

Prvá indická lunárna misia, Čandraján-1, sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. Ak by bola misia Čandraján-2 úspešná, India by sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stala iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia