Indikátor dôvery v stavebníctve v júni klesol o osem bodov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Stavba, praca
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Indikátor dôvery v stavebníctve v júni klesol oproti hodnote z predchádzajúceho mesiaca o 8 bodov na mínus 39. Dôvodom bol vplyv nepriaznivejších hodnotení úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti. Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), zaostávanie aktuálneho výsledku za dlhodobým priemerom predstavovalo 11 bodov.

Indikátor trendu stavebnej aktivity za posledné tri mesiace sa v porovnaní so stavom pred mesiacom zvýšil o 26 bodov na 29. Zvýšenie stavebnej aktivity zaznamenalo 51 % respondentov, jej zníženie uviedlo 9 % a 40 % podnikov ju posudzovalo ako nezmenenú. „Hodnotenie súčasnej celkovej úrovne objednávok sa oproti máju zhoršilo o 10 bodov na mínus 62. Za nedostatočnú ju označilo 62 % respondentov, za dostatočnú 37 % a pre 1 % odpovedajúcich bola súčasná úroveň objednávok viac ako dostatočná,“ uviedol ŠÚ.

Nedostatočný dopyt

Medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie zaradilo 64 % respondentov nedostatočný dopyt po stavebnej produkcii, 46 % finančné obmedzenia, 5 % poveternostné podmienky, 4 % nedostatok zamestnancov, 1 % nedostatok materiálu alebo mechanizmov. Respondenti ďalej uviedli platobnú nedisciplinovanosť odberateľov, nesplácanie faktúr a z toho vznikajúcu druhotnú platobnú neschopnosť, veľkú konkurenciu, nízke ceny prác a problémy s dôveryhodnosťou verejných obstarávaní.

Bariéry rastu v súčasnosti nepociťuje 13 % podnikov. Očakávania respondentov pri odhadoch vývoja zamestnanosti sa medzimesačne zhoršili, konjunkturálne saldo očakávaného počtu zamestnancov sa znížilo o 6 bodov na hodnotu mínus 16. V nasledujúcich troch mesiacoch znižovanie stavu zamestnanosti predpokladá 14 % oslovených, o stabilizovanom vývoji uvažuje 76 % a so zvyšovaním ráta 10 % podnikov.

Objednávky takmer na rok

Konjunkturálne saldo očakávaných cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch sa v porovnaní s májovým hodnotením znížilo o 7 bodov na mínus 4. Zníženie cenovej hladiny svojej produkcie plánuje 6 % odpovedajúcich, so zmenami cien neuvažuje 91 % a ich zvýšenie predpokladajú 3 % respondentov. „Hodnotenia ekonomickej situácie podnikov vyjadrené konjunkturálnym saldom (-2) sú oproti minulému mesiacu priaznivejšie o 1 bod. So zlepšením ekonomickej situácie podniku počíta 20 % respondentov, zmeny vo vývoji nepredpokladá 68 % a zhoršenie stavu očakáva 12 % podnikov,“ dodal ŠÚ.

Pri hodnotení očakávanej stavebnej aktivity v nasledujúcich troch mesiacoch konjunkturálne saldo kleslo oproti máju o 1 bod na hodnotu 3. Nižšiu stavebnú aktivitu odhaduje 9 % respondentov, stabilizáciu na súčasnej hladine očakáva 59 % a jej zvýšenie predpokladá 32 % podnikov.

Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na 11 mesiacov. Najvyššiu zásobu práce podľa veľkostných kategórií majú podniky s 500 a viac zamestnancami (17,1 mesiaca) a z hľadiska výrobného zamerania podniky vykonávajúce inžinierske stavby (15 mesiacov). Z územného hľadiska majú najviac zmluvne potvrdených objednávok respondenti so sídlom v Bratislavskom (14,8 mesiaca), Nitrianskom (10,8 mesiaca) a Trenčianskom kraji (10,6 mesiaca), najmenej v Prešovskom kraji (6,3 mesiaca).

V júni sa prieskumu zúčastnilo 406 respondentov, ktorí reprezentujú celé odvetvie stavebníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia