Indonéziu ničia silné zemetrasenia, počet obetí stále stúpa

Zemetrasenie v Indonézii
Silné otrasy si vyžiadali už najmenej 22 obetí. Foto: SITA/AP

JAKARTA 3. júla (WEBNOVINY) – Záchranári v Indonézii v stredu pátrajú po ďalších živých ľuďoch zasypaných pod troskami v dôsledku zemetrasenia, ktoré si v krajine vyžiadalo najmenej 22 obetí.

Otrasy s magnitúdou 6,1 v utorok zranili tiež viac než 200 osôb, zničili tisíce domov a budov a spôsobili zosuvy pôdy.

V obci Blang Mancung v provincii Aceh zomrelo najmenej šesť detí, keď sa na nich počas hodiny čítania z Koránu zrútila mešita.

Záchranári sa teraz snažia vytiahnuť odhadom 14 ďalších, ktoré sú tam stále uviaznuté. Pri záchranných prácach po zemetrasení pomáha polícia i armáda za podpory vrtuľníkov, keďže mnohé cesty blokuje zosunutá pôda. Stovky ľudí v noci spali na otvorených priestranstvách, keďže oblasť v noci zasiahla aj séria dotrasov.

Obrazom: Zemetrasenie v Indonézii

Provinciu Aceh v utorok zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo paniku medzi obyvateľmi, keďže región v severozápadnej časti Sumatry postihli v roku 2004 ničivé vlny cunami. Podľa hovorcu indonézskeho úradu civilnej ochrany Sutopa Purwa Nugroha bolo otrasy cítiť okolo 15 sekúnd, pričom v provinčnej metropole Banda Aceh a iných mestách ľudia vybiehali v strachu na ulice. Zemetrasenia sú v Acehu pomerne časté a obyvatelia majú stále v živej pamäti katastrofu z roku 2004, keď cunami vyvolané podmorskými otrasmi na území provincie zabili 170-tisíc. Desaťtisíce ďalších obetí vtedy hlásili z iných krajín ležiacich pri brehoch Indického oceánu. V septembri 2009 otriaslo silné zemetrasenie aj oblasťou pri meste Padang na Sumatre, kde zahynulo vyše 1000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom