Indonéziu zasiahli silné otrasy, vlny tsunami neprišli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie, Indonézia
Indonéziu zasiahlo v stredu zemetrasenie s magnitúdou až 8,6, neskôr nasledovali rovnako silné dotrasy. Foto: SITA, AP
Aceh
Foto: SITA/AP

JAKARTA 11. apríla (WEBNOVINY) – Silné zemetrasenie s magnitúdou až 8,6 zaznamenali v stredu popoludní v Indickom oceáne pri pobreží indonézskeho ostrova Sumatra.

Podľa Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, sa epicentrum prvých otrasov nachádzalo v hĺbke 23 kilometrov asi 434 kilometrov juhozápadne od metropoly Acehu, Banda Aceh.

Oblasť asi o dve hodiny zasiahli takmer rovnako silné dotrasy s magnitúdou 8,2.

Miesto ich vzniku lokalizovali v Indickom oceáne, asi 615 kilometrov západne od indonézskeho mesta Banda Aceh v asi 16-kilometrovej hĺbke pod morským dnom.

Tichomorské centrum varovania pred tsunami vydalo varovanie už po prvých otrasoch pre celý Indický oceán, Indická agentúra pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku tiež informovala o vydaní výstrahy pred prívalovými vlnami.

Ide pritom o podobnú oblasť, aká bola v roku 2004 miestom jedného z najničivejších zemetrasení sprevádzaného vlnami tsunami. Katastrofa si vtedy aj vyžiadala až 230-tisíc životov.

Zemetrasenie cítili aj obyvatelia Singapuru, Thajska a južnej Indie. Varovanie pred vlnami tsunami vydali desiatky krajín od Indonézie až po Saudskú Arábiu.

Najviac ohrozené boli pobrežné oblasti provincie Aceh, najmä ostrovy Simeulue a Prih Harjadi. Odborníci očakávali, že by pobreží mohli udrieť až šesť metrové vlny.

Vlny nemali ani meter

India
Foto: SITA/AP

Pobrežie Indonézie následne zasiahli prvé vlny tsunami spôsobené zemetrasením s magnitúdou 8,6, ktoré vzniklo v Indickom oceáne niekoľko stoviek kilometrov od západného pobrežia ostrova Sumatra.

Vlny majú zatiaľ maximálnu výšku okolo 80 centimetrov, informoval Kaid Kristavian z indonézskeho Úradu pre meteorológiu a geofyziku. Menšie vlny tsunami zaznamenali aj v Thajsku na pobreží Andamanského mora.

Mesto Banda Aceh sa ocitlo bez elektriny a obyvatelia sa presúvajú do vyšších oblastí, informoval hovorca Indonézskej národnej riadiacej koordinačnej agentúry pre katastrofy Sutopo Purwo Nugroho.

Situácia je pod kontrolou, uviedol indonézsky prezident

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Indonézsky prezident Susilo Bambang Yudhoyono vyhlásil, že zatiaľ nemá informácie o obetiach alebo rozsiahlejších materiálnych škodách.

Podľa jeho slov by nemalo prísť ani k ničivým vlnám tsunami, k čomu sa po predbežných analýzach prikláňajú aj experti.

„Sme však v pohotovosti,“ povedal prezident na spoločnej tlačovej konferencii s britským premiérom Davidom Cameronom, ktorý je na návšteve Jakarty. „Situácia v Acehu je pod kontrolou, aj keď vznikla mierna panika,“ dodal Yudhoyono.

V Thajsku evakuovali priamo z pláží

Zemetrasenie pocítili aj obyvatelia Singapuru, Thajska a južnej Indie. Úrady vo viacerých krajinách nariadili preventívnu evakuáciu obyvateľov. Týka sa to aj thajských turistických destinácií vrátane populárneho pobrežia Andamanského mora.

V Indii evakuovali tisíce ľudí

Indické úrady evakuovali niekoľko tisíc obyvateľov z nízko položených častí súostroví Andamany Nikobary, kde očakávali príchod až 3,9 metra vysokých vĺn tsunami. Informoval o tom predstaviteľ krízového strediska v andamanskom hlavnom meste Port Blair. V oblasti zálivu Campbell Bay na ostrove Veľký Nikobar podľa neho už predtým zaznamenali približne polmetrové vlny, ktoré však nepresiahli úroveň bežného prílivu.

Ministerstvo zahraničných vecí sleduje bezpečnosť Slovákov

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR nemá informáciu o tom, že by zemetrasenie v Indickom oceáne, ktoré by mohlo vyvolať vlny tsunami, ohrozovalo aj slovenských občanov. „Ministerstvo zahraničných vecí je od začiatku v kontakte so zastupiteľskými úradmi v potenciálne ohrozenej oblasti a je priebežne informované o priebehu mimoriadnej udalosti a o stave slovenských občanov,“ informoval ďalej tlačový odbor MZV SR.

Aktuálne sa podľa MZV v Indonézii nachádza 37 slovenských občanov. Ich miesta pobytu sú však mimo zasiahnutej oblasti severnej Sumatry. Slovenské veľvyslanectvo v Jakarte v súčasnosti preveruje ich stav.

Veľvyslanectvo v Bangkoku eviduje 11 slovenských občanov v Thajsku. Taktiež sa s nimi v súčasnosti snaží skontaktovať, no nemá informáciu, že by sa nachádzali v miestach možného dosahu tsunami.

https://www.youtube.com/watch?v=pr6_y0kWvjM

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať