INEKO má liek na dlh v zdravotníctve, chorí by mali platiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Slovensko čelí hrozbe prudko rastúceho deficitu v zdravotníctve. Vyplýva to z analýzy inštitútu INEKO, ktorú na utorkovej tlačovej besede prezentoval riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

„Podľa našich výpočtov môže do roku 2060 deficit narásť až na 2 percentá hrubého domáceho produktu a vytvoriť tak nový dlh až na úrovni 73 percent HDP,“ upozornil. Takýto scenár podľa neho Slovensku hrozí, ak sa neprijmú žiadne opatrenia. Riešenia preto podľa Goliaša nemožno odkladať.

Má pomôcť spoluúčasť pacientov v zdravotníctve

INEKO pritom odporúča prijať tri druhy opatrení, a to zásadné zvýšenie efektívnosti výdavkov, zlepšenie prevencie chronických chorôb a postupné zavádzanie regulovanej spoluúčasti pacientov.

Zavedenie regulovanej spoluúčasti pacientov na hradení výdavkov za ambulantnú aj nemocničnú starostlivosť má podľa analýzy najlepšie predpoklady zaistiť dlhodobú udržateľnosť aj bez enormného zvýšenia daní alebo dramaticky negatívneho vplyvu na iné výdavky štátu. Okrem dodatočných zdrojov pre zdravotníctvo má spoluúčasť potenciál eliminovať nadbytočné výkony, obmedziť nadbytočnú preskripciu liečiv a tiež zvýšiť ochotu ľudí obmedziť rizikové faktory životného štýlu.

„Najreálnejším východiskom sa zdá postupné zavádzanie a zvyšovanie spoluúčasti pacientov v zdravotníctve spolu s postupným zvyšovaním efektivity výberu odvodov, a to v kombinácii s následným miernejším zvyšovaním sadzieb odvodov alebo daní,“ tvrdí INEKO. Takýto variant predpokladá aj zavedenie stropov, ktoré by chránili ľudí pred neúnosnou finančnou záťažou.

Variant sanovania deficitu v zdravotníctve z daní by si podľa analýzy INEKO vyžiadal postupné zvýšenie dane z pridanej hodnoty až na vyše 28 % v roku 2060. Variant zvyšovania zdravotných odvodov by podľa analýzy znamenal postupný nárast ich sadzby z terajších 14 % až na 24 %. Pokrytie rastúceho deficitu v zdravotníctve na úkor iných výdavkov štátu by si postupne vyžiadalo až polovicu výdavkov na vzdelávanie alebo 20 % predpokladaných výdavkov na starobné dôchodky z prvého piliera.

INEKO tiež odporúča merať kvalitu a efektívnosť poskytovanej starostlivosti na úrovni jednotlivých poskytovateľov, sprehľadniť informačné toky medzi poskytovateľmi s poisťovňami, najmä zaviesť DRG (platba za diagnózu), ako aj investovať do primárnej prevencie a vzdelávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Goliaš
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR