INEKO: Obce očakávajú problémy so splácaním dlhov

Sneh, Beladice
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Zhruba každá štvrtá obec očakáva vážne problémy so splácaním dlhodobých záväzkov. Vyplýva to z decembrového prieskumu INEKO, na ktorom sa zúčastnilo 371 obcí všetkých veľkostných kategórií z celého Slovenska. „Na otázku týkajúcu sa možných problémov so splácaním dlhodobých záväzkov odpovedalo 352 obcí. Z nich 41 očakáva vo svojom regióne obrovské problémy a 49 vážne problémy. Stredne veľké problémy očakáva 125 respondentov, mierne problémy 57 a žiadne problémy 80 oslovených,“ informoval riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy – INEKO Peter Goliaš.

Inštitút INEKO v prieskume zisťoval aj rozsah dlhodobých záväzkov obcí. „Z 371 respondentov 37 % eviduje projekty, ktoré budú splácať ešte aj po uplynutí 5 rokov od dnešného dátumu. Takmer 25 % eviduje projekty splatné ešte aj po 10 rokoch a 21% ešte aj po uplynutí 20 rokov,“ uviedol Goliaš. Dodal, že 11 respondentov priznalo, že hodnota projektov splatných ešte aj po 20 rokoch prekračuje sumu totožnú so súčasným ročným príjmom ich

Z vyjadrení respondentov vyplýva, že majú obavy najmä z výpadkov podielových daní, resp. iných príjmov úzko súvisiacich s krízou. „Podľa odhadov ministerstva financií mali klesnúť daňové príjmy obcí v roku 2009 o 3 %. V roku 2010 pritom rezort financií predpokladá ešte výraznejší pokles na úrovni 4,9 %,“ uviedol riaditeľ INEKO.

Dlhodobé záväzky samosprávy využívajú najmä na investičnú výstavbu nájomných bytov, sociálnych zariadení alebo kanalizácie. „Najviac využívajú úvery od Štátneho fondu rozvoja bývania, ale tiež bežné úvery od bánk, ktorými kryjú napríklad nároky na spolufinancovanie projektov hradených z eurofondov,“ skonštatoval Goliaš. Práve v snahe využiť jedinečné zdroje z eurofondov obce často siahajú po úveroch aj napriek zhoršenej finančnej situácii, čo o nejaký čas môže viesť k ekonomickému kolapsu obcí.

„Pomerne vážnu situáciu v hospodárení obcí potvrdzujú aj údaje ministerstva financií, ktoré ku koncu roka 2008, teda ešte pred krízou, evidovalo 145 obcí prekračujúcich zákonné limity na dlh a dlhovú službu. Údaje ku koncu roka 2009 ministerstvo ešte nemá k dispozícii. K varovným signálom treba zaradiť aj stanoviská ratingovej agentúry Moody’s, ktorá v decembri 2009 zhoršila hodnotenia úverovej spoľahlivosti Prešovu, Myjave ako aj Košiciam,“ informoval Goliaš.

Rezort financií podľa Goliaša tiež momentálne neeviduje v obciach žiaden projekt verejno-súkromného partnerstva (tzv. PPP projekty), teda taký, v ktorom si obec objedná investíciu od súkromnej spoločnosti s tým, že náklady sa objavia v deficite či dlhu až v budúcnosti. „Pri dnešnej popularite PPP projektov u nás nie je možné vylúčiť, že takéto projekty sú na úrovni obcí realizované a teda, že existuje ešte aj takéto riziko ďalšieho zhoršenia situácie vo verejných financiách,“ zhodnotil riaditeľ INEKO.

Podľa Goliaša výsledky prieskumu v obciach ako aj informácie ministerstva financií a hodnotenia agentúry Moody’s podľa inštitútu INEKO ukazujú, že záväzky obcí sa stávajú dôležitým rizikom pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií na Slovensku. „INEKO preto odporúča vláde podrobnejšie monitorovať tieto dlhy vrátane PPP projektov a pripraviť stratégiu, ktorá by predchádzala nekontrolovanému nárastu rizikových záväzkov. Súčasťou stratégie by mali byť aj pravidlá, ktoré by motivovali obyvateľov k efektívnejšej kontrole finančnej stability ich obce,“ odporúča Goliaš.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Goliaš
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy