Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ekologické potraviny
Foto: SITA/AP
13. decembra 2010 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Inflácia stagnovala, rast cien v novembri dosiahol 1 %

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Inflácia v novembri stagnovala. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž spotrebiteľské ceny merané národnou metodikou dosiahli v jedenástom mesiaci tohto roka 1 %, teda rovnako ako v októbri. V priemere za jedenásť mesiacov tohto roka dosiahla inflácia 0,9 %, čo je rovnaká úroveň, ako bol desaťmesačný priemer. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,3 %, kým v októbri zostali oproti septembru nezmenené.

„Ceny nahor ťahajú takmer výlučne potraviny. Ich príspevok k medziročnému rastu cien sa v novembri vyšplhal už na 0,9 percentuálneho bodu,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Aj napriek tomu však ceny potravín v priemere stále zatiaľ podľa neho nedosahujú rekordné úrovne z leta 2008, za ktorými zaostávajú o približne 1,3 %. Na druhej strane, slabý domáci spotrebiteľský dopyt neumožňuje obchodníkom zvyšovať ceny tovarov a služieb. „Ceny trhových služieb a obchodovateľných tovarov podľa prepočtu UniCredit Bank sa v novembri opäť vrátil k medziročnému poklesu o 0,1 %,“ dodal Koršňák.

V ďalších mesiacoch by mala inflácia zrýchľovať. „Horšia úroda sa postupne premieta do rastu cien potravín. Zároveň od januára ceny ovplyvní aj vládny balíček, takže predpokladáme, že v januári by inflácia mala presiahnuť 3,5 %,“ konštatoval analytik ING Bank Eduard Hagara.

V medziročnom porovnaní vzrástli ceny v odbore potraviny a nealkoholické nápoje o 5,1 %, vzdelávanie o 4,5 %, alkoholické nápoje a tabak, rozličné tovary a služby zhodne o 2 %, zdravotníctvo o 1,8 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,3 %, rekreácia a kultúra o 1 %. Znížili sa ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 2,7 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1 %, v doprave o 0,7 %, ceny odevov a obuvi o 0,2 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,1 %.

V medzimesačnom porovnaní sa zvýšili ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 1,3 %, odevy a obuv o 0,3 %, doprava o 0,2 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu; vzdelávanie; hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,1 %. Klesli ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 %, rozličných tovarov a služieb o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, zdravotníctva, rekreácie a kultúry.

Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v novembri mierne zrýchlila z októbrových 1,4 % na 1,5 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze spomalila z októbrových 0,5 % na 0,4 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia v novembri 0,3 %, čistá inflácia bola na nulovej úrovni.

Odporúčané články

Inflácia v októbri mierne spomalila na 1 % Inflácia podľa metodiky EÚ zostala na 1,1 %

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies