Inflácia v októbri mierne spomalila na 1 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol, víno
Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Rast spotrebiteľských cien v októbri mierne spomalil. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž inflácia meraná národnou metodikou dosiahla 1,0 % a bola tak o 0,1 percentuálneho bodu nižšia ako v septembri. V priemere za desať mesiacov tak v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 0,9 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v októbri v úhrne nezmenili.

Očakávania rastu cien potravín sa podľa analytika ING Bank Eduarda Hagaru stále nepotvrdili a naopak, ceny potravín v októbri klesli. „Stále som naklonený možnosti, že celý dopad zlej úrody sa v cenách potravín ešte neprejavil a do konca roka ešte ceny potravín porastú,“ očakáva Hagara. Inflácia by sa tak podľa jeho slov mohla do konca roka zvýšiť o dve – tri desatiny percentuálneho bodu. Na druhej strane, štatistiky podľa Hagaru stále poukazujú na nízky spotrebiteľský dopyt. Keďže situácia na trhu práce sa zlepšuje len postupne, nepredpokladá preto výrazne dopytové tlaky na rast cien ani v najbližších mesiacoch. „Kvôli zvyšovaniu daní a regulovaných cien by však inflácia v budúcom roku mala zrýchliť k 4 %,“ dodáva Hagara.

V medziročnom porovnaní vzrástli ceny hlavne pri alkoholických nápojoch a tabaku, a to o 4,9 %. Rovnako sa zvýšili ceny vzdelávania o 4,5 %, potravín a nealkoholických nápojov o 4,2 % a rozličné tovary a služby o 2,6 %. V zdravotníctve stúpli ceny o 2 %, v kategórii hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,3 %, v rekreácii a kultúre o 1,1 % a v poštových a telekomunikačných službách o 0,3 %. Na druhej strane sa znížili ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 3 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1 %, v doprave o 0,8 % a ceny odevov a obuvi poklesli o 0,3 %.

V porovnaní so septembrom vzrástli ceny odevov a obuvi o 1 %, rozličných tovarov a služieb o 0,4 %, pričom ceny rekreácie a kultúry a ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách vzrástli zhodne o 0,3 %. Ceny vzdelávania stúpli o 0,1 %. Znížili sa ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu zhodne o 0,3 % a v doprave o 0,1 %. Na septembrovej úrovni zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív ako aj ceny v zdravotníctve či v poštových a telekomunikačných službách.

Jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v októbri mierne zrýchlila zo septembrových 1,3 % na 1,4 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze zostala na septembrovej úrovni 0,5 %. Jadrová inflácia v októbri oproti septembru úhrnnú infláciu neovplyvnila, regulované ceny úhrnnú infláciu ovplyvnili 0,03 percentuálnymi bodmi a nepriame dane úhrnnú infláciu neovplyvňovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať