Informácie o Jankovskej sú závažné, podľa Čaputovej mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/MZV

Medializované informácie o údajnej komunikácii medzi Marianom K. a bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou sú nesmierne závažné. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová.

Disciplinárna zodpovednosť sudcov

„Mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu. Je dôležité, aby orgány činné v trestnom konaní čo najskôr v tejto veci konali,“ dodala. Čaputová dlhodobo volá po miere sebareflexie justície najmä prostredníctvom disciplinárnej zodpovednosti sudcov.

„Je dôležité, aby systém v slovenskom súdnictve bol nastavený spôsobom, že je schopný reflektovať akékoľvek zlyhania, prípadne vyšetriť podozrenia, ak dochádza k tomu, že sú tu otázniky nad zákonnosťou správania sa sudcov,“ dodala prezidentka. K téme sa plánuje vyjadriť ešte vo štvrtok pri vymenovaní nových ústavných sudcov.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) v pondelok informoval, že podá návrh na disciplinárne stíhanie Moniky Jankovskej a sudkyne Zuzany Maruniakovej. Čaputová jeho krok víta. V súvislosti s návrhom na disciplinárne konanie je podľa nej možné, aby došlo k pozastaveniu výkonu funkcie sudcu.

Operácia zmenky

Gál v pondelok uviedol, že pri návrhu na disciplinárne konanie nekoná iba na základe medializovaných informácií, ale aj podkladov, ktoré preveroval jeho rezort.

V prípade Jankovskej bude minister konať na základe klamlivých údajov, ktoré prezentovala bývalá štátna tajomníčka. V prípade Maruniakovej bude dôvodom disciplinárneho podnetu priamo jej rozhodovacia činnosť.

Komunikáciu v aplikácii Threema polícia zaistila pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, z ktorej objednávky je obvinený Marian K. Operácia zmenky mala Marianovi K. priniesť milióny eur od televízie Markíza a jej a ďalším dvom sudkyniam provízie.

Sudkyňa v kauze Marianovi K. vyhovela bez toho, aby vôbec skúmala podpis niekdajšieho šéfa a spolumajiteľa televízie Pavla Ruska, poznamenal denník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálMarián KočnerMonika JankovskáZuzana Čaputová