Iniciatíva #niejenamtojedno odkladá protest proti Nočným vlkom, počká na výročie okupácie

INICIATÍVA: #niejenamtojedno v Bratislave
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher.

BRATISLAVA 27. júla (WebNoviny.sk) – Študentská iniciatíva #niejenamtojedno plánovala v piatok 27. júla popoludní protestovať pred sídlom ministerstva vnútra proti prítomnosti ruského motorkárskeho klubu Noční vlci na Slovensku. Zhromaždenie však odkladajú na 21. augusta, teda výročie okupácie ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy.

„Registrujeme, že v posledných dňoch, štandardne až po tom, čo sa o základňu začali zaujímať a upozorňovať na ňu aktívni občania, študenti a novinári, začalo ministerstvo obrany aktívne konať, aby sme sa mohli na Slovensku cítiť bezpečnejšie. Podalo trestné oznámenie vo veci Slovenských brancov, ktorí v Dolnej Krupej cvičili s vojenskou technikou, nariadilo Vojenskému historickému ústavu stiahnuť požičanú techniku a vyvodilo politickú zodpovednosť,“ uviedli zástupcovia iniciatívy na sociálnej sieti s poukazom na pozastavenie výkonu funkcie riaditeľovi Vojenského historického ústavu Miroslavovi Čaplovičovi.

„Aj preto sme sa rozhodli, že našu akciu presunieme na symbolicky významný dátum – 50-te výročie začiatku okupácie Československa sovietskymi vojskami, ktoré bude 21. augusta,“ zdôrazňujú.

Snaha rozpustiť združenie NV Európa

Dovtedy budú členovia iniciatívy podľa vlastných slov sledovať snahu rozpustiť občianske združenie NV Európa Jozefa Hambálka, ktorý vlastní areál v obci Dolná Krupá. Ten podľa medializovaných informácií využívajú aj ruskí motorkári a príslušníci organizácie Slovenskí branci.

Rovnako chcú sledovať opatrenia na posilnenie bezpečnosti v elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, ktorá sa nachádza deväť kilometrov od Dolnej Krupej a takisto robiť konkrétne kroky na podrobné monitorovanie činnosti Nočných vlkov, prípadne úplné obmedzenie ich pôsobenia na Slovensku.

„Veríme, že štátne orgány pochopili, že táto situácia je mimoriadne vážnym ohrozením národnej bezpečnosti. Pokiaľ v uvedených otázkach budú postupovať rázne a proaktívne, bude naša akcia 21. augusta len symbolickým zhromaždením. Ak nie, bude riadnym protestom,“ dodávajú zástupcovia iniciatívy.

Základňa v obci Dolná Krupá

Podľa medializovaných informácií si ruský motorkársky klub Noční vlci zriadil základňu v obci Dolná Krupá pri Trnave. V areáli, v ktorom sa nachádza aj stará vojenská technika, má podľa jeho majiteľa Jozefa Hambálka vzniknúť múzeum.

Ministerstvo obrany však už avizovalo, že techniku zapožičanú od VHÚ bude žiadať naspäť. V areáli takisto podľa medializovaných informácií na vyradenej pojazdnej technike cvičili príslušníci organizácie Slovenskí branci.

Šéf klubu Noční vlci Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté Európskou úniou, USA a Kanadou.

Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hambálek
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR