Andrej Kiska dostal list od iniciatívy Pamätaj, žiadajú nepodpísanie novely zákona o ÚPN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Kiska
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Foto: SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Iniciatíva Pamätaj žiada prezidenta SR Andreja Kisku, aby nepodpísal novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN). Hlavu štátu na to vyzvala listom „špeciálne v mene mladých ľudí, ktorí stále veria, že sa začne naozaj široká odborná diskusia o problematike ÚPN“.

List hlave štátu doručili v utorok, agentúru SITA o tom informoval Juraj Šeliga z iniciatívy Pamätaj. Iniciatíva v liste, ktorý poslala aj médiám, prezidentovi objasňuje svoje výhrady k novele zákona o ÚPN, ktorú prijala Národná rada SR 14. septembra.

Normalizácia ÚPN

Jednou z hlavných výhrad občianskej iniciatívy Pamätaj je, „že novela zavádza v ÚPN tzv. kolektívne riadenie, keďže štatutárnym orgánom ÚPN už nebude predseda správnej rady, ale celá správna rada“. Znamená to, že každé rozhodnutie musí prijať minimálne päť členov správnej rady ÚPN. Podľa iniciatívy preto novelu možno chápať ako tzv. normalizáciu ÚPN.

„Pred tvárou verejnosti sa akoby nič závažné nedeje, na druhej strane vo vnútri ÚPN sa zavedenými zmenami podarí umlčať akýkoľvek potenciálne kritický hlas. Veľmi ľahko sa môže stať, že piati členovia správnej rady sa nezúčastnia na jej rokovaní a ÚPN sa dostane do režimu, v ktorom bude len ‚kúriť a svietiť‘.“

Občianska iniciatíva pripomína, že ich snahou je „napomôcť pravdivému skúmaniu minulosti totalitných režimov na Slovensku“, ktorý považujú za účinnú ochranu proti novej vlne extrémizmu a šíreniu nenávisti. Iniciatíva ešte v lete upozorňovala na nedostatky novely.

Namiesto narýchlo pripravených zmien žiadala širokú a dostatočne dlhú odbornú diskusiu o aktuálnych problémoch ÚPN, z ktorej by vzišla novela zákona o ÚPN. Cieľom takejto novely by podľa iniciatívy Pamätaj mala byť moderná inštitúcia, ktorá pomáha odhaľovať obdobia neslobody. Iniciatíva na tento účel vyzbierala a národnej rade doručila 7 500 podpisov za stiahnutie novely.

Problémy by sa mali pomenovať

„Volali sme po tom, aby sa personálne problémy či napäté vzťahy neriešili novelou, ktorá ÚPN v jeho poslaní nepomôže. Namiesto toho sme vyzývali, aby sa problém ÚPN začal riešiť systémovo, tým že sa pomenujú problémy, ktorým čelí. Začne sa diskutovať o tom, ako má vyzerať ÚPN o desať či pätnásť rokov a ako má ÚPN pomáhať v boji proti extrémizmu,“ objasňujú členovia iniciatívy v liste prezidentovi.

Konkretizujú, že pri zmenách ÚPN navrhovali aj rozšírenie obdobia, ktoré skúma ÚPN, až do zániku ŠtB, tiež chceli zmeny organizačnej štruktúry ÚPN tak, že bude existovať riaditeľ ÚPN a následne rada ÚPN, ktorá rámcovo kontroluje a smeruje ÚPN, kým riaditeľ je vrcholným manažérom ÚPN. Volali aj po tom, že je potrebné zvážiť, či nepridať do archívov ÚPN i zväzky Verejnej bezpečnosti a mnohé ďalšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaJuraj Šeliga
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa