Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iniciatívna stredné Slovensko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Primátor Dolného Kubína Roman Matejov, primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, starosta Podbrezovej Ladislav Kardhordó, primátorka Zvolena Lenka Balkovičová, primátor Brezna Tomáš Abel, primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, primátor Krupiny Radoslav Vazan (v zákryte), primátor Ružomberka Ivan Čombor a primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal sú zakladajúcimi členmi združenia Iniciatíva stredné Slovensko. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko

Diaľničiari nekonajú a termíny sa posúvajú, sťažujú sa primátori miest na nečinnosť štátnej firmy

BANSKÁ BYSTRICA 4. februára (WebNoviny.sk) – Primátori miest zapojení do Iniciatívy stredné Slovensko vyjadrili na prvom tohtoročnom zasadnutí výkonného výboru 1. februára v Banskej Bystrici nespokojnosť s nekonaním Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Situácia s dopravou stagnuje

V rámci severojužného cestného prepojenia sú podľa nich stále posúvané termíny a nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania. V najbližšom období výbor plánuje napísať list NDS a následne chce prerokovať jej postupy na úrovni zasadnutia Vlády Slovenskej republiky.

Správu zo zasadnutia výkonného výboru iniciatívy zaslala agentúre SITA hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

„Čas plynie a vážna situácia v oblasti dopravy, ktorú chceme riešiť, stagnuje. Nejde len o konkrétne mestá, držíme spolu a chceme dosiahnuť celoplošné riešenie. Výkonný výbor združenia Iniciatíva stredné Slovensko sa preto dohodol na ďalšom postupe. V našom úsilí nepoľavíme a podnikneme ďalšie kroky,“ uviedol predseda iniciatívy a primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Termíny nebolo dodržané

V závere roka 2017 sa uskutočnila programová konferencia združenia, ktorá vo viacerých dotknutých mestách vyústila do blokád ciest. Zároveň z nej vyplynuli konkrétne požiadavky na zlepšenie situácie, ktoré boli smerované kompetentným na najvyššej štátnej úrovni.

Keďže dohodnuté termíny a harmonogram potrebných úkonov nevyhnutných k realizácii jednotlivých úsekov prepojenia neboli zo strany NDS dodržané, v máji 2018 členovia združenia tlmočili svoju žiadosť aj predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Národnej diaľničnej spoločnosti.

Zostalo len pri sľuboch

Šéf rezortu dopravy deklaroval, že k zdržaniu často dôjde kvôli tretím stranám, ktoré do konaní zasahujú. Generálny riaditeľ NDS v prítomnosti predsedu vlády a ministra sľúbil členom Iniciatívy stredné Slovensko aktualizáciu všetkých termínov v rámci severojužného prepojenia Slovenska.

„Žiaľ, ako veľakrát predtým, zostalo len pri sľuboch. Naďalej dochádza k posúvaniu termínov, nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania,“ konštatuje správa zo stretnutia iniciatívy.

Združene upozorňuje na problematické úseky

Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji 2017 založili otvorené združenie Iniciatíva stredné Slovensko. Cieľom združenia je pravidelne upozorňovať kompetentných na problematické úseky a chýbajúcu cestnú sieť v stredoslovenskom regióne.

Za dôležité považujú cestné prepojenie severu s juhom Slovenska na trase Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy. Aktuálne chcú dosiahnuť vybudovanie diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová, rýchlostnej cesty R3 Trstená – Dolný Kubín, R1 Ružomberok – Banská Bystrica a súvisiace spojenie I/71 Lučenec – Fiľakovo – Salgótarján.

Medzi priority iniciatívy patrí aj liberalizácia železničnej dopravy na strednom Slovensku, čo by malo priniesť ďalšie zlepšenie v tejto oblasti.

Odporúčané články

Každá šiesta firma na Slovensku je ohrozená krachom, najviac ich je v Nitrianskom kraji Praktické sestry prirovnala k trabantom, komora sestier kritizuje expertku pre ošetrovateľstvo

Neprehliadnite

Foto: Slovensko zasiahol intenzívny dážď, hasiči pomáhali aj s odstraňovaním spadnutých stromov Volebná kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu sa skončila, začalo sa moratórium Ako ovplyvnia americké opatrenia proti firme Huawei ponuku slovenských operátorov? Každý okres by mohol mať v parlamente svojho poslanca, ale musel by sa zmeniť volebný systém Michal sa manželke vyhrážal bitkou aj vyhodením z okna, zabarikádovala sa s deťmi v izbe Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Hladina Dunaja na Slovensku už nestúpa, ale vo viacerých okresoch stále hrozia povodne Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.