Iniciatíva učiteľov plánuje ďalší protest na 1. júla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Iniciatíva slovenských učiteľov nie je spokojná s vývojom situácie a postojom vlády k riešeniu problémov v školstve a plánuje ďalšie protesty. Pre média to vyhlásil Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov s tým, že prvý protest plánujú na 1. júla.

Na začiatku slovenského predsedníctva v Rade EÚ tak chce iniciatíva poukázať na to, že vláda neplní odporúčanie Európskej komisie o potrebnom zvýšení atraktivity učiteľského povolania. Súčasné kroky ministerstva vrátane šesťpercentného zvyšovania platov pedagogických zamestnancov od septembra vníma Kočan ako nedostatočné. Iniciatíva žiada, aby sa školstvo stalo skutočnou prioritou vlády.

Trvajú na požiadavkách deklarácie

Predseda odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek po rokovaní signatárov Deklarácie na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku vyhlásil, že odbory a partnerské organizácie v školstve trvajú na požiadavkách deklarácie. Pripomenul tak, že žiadajú zvýšenie platov pedagogických a odborných zamestnancov od januára o 25 percent a rovnako žiadajú zvyšovanie platov aj pre nepedagogických zamestnancov.

Požiadavky uvedené v deklarácii budú školské odbory presadzovať aj pri kolektívnom vyjednávaní. Ak kolektívne vyjednávanie nebude úspešné, rovnako nevylúčil protesty. Ondek sa dnes tiež vyjadril, že šesťpercentné zvýšenie platov a takmer nula na ďalšie zabezpečenie škôl nerieši súčasnú krízu a problémy slovenského školstva.

Deklarácia na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku sa týka vysokých škôl, ale aj regionálneho školstva. Odbory a partnerské organizácie žiadajú v deklarácii napríklad to, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia najmenej šesť percent. V štvorročnom volebnom období by sa tak malo financovanie školstva zvyšovať najmenej o 0,5 percenta z HDP oproti predchádzajúcemu roku.

Týka sa aj platu nepedagogických zamestnancov

Signatári deklarácie tiež žiadajú, aby sa platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve zvýšili od 1. januára 2017 o 25 percent a každý ďalší rok o 10 percent. Deklarácia sa týka aj platu nepedagogických zamestnancov. Organizácie žiadajú, aby sa ich tarifný plat začínal na úrovni minimálnej mzdy, od ktorej by sa mali odvíjať platové triedy a platové stupne. Financovanie verejných vysokých škôl z verejných zdrojov by sa malo podľa signatárov deklarácie zvýšiť každoročne o 60 miliónov eur.

Každoročne žiadajú tiež zvyšovať platy tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského učiteľa na pozícii odborného asistenta dosiahol najmenej úroveň 1,7-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Ohodnotenie nepedagogických zamestnancov vysokých škôl by malo byť podľa signatárov deklarácie rovnako primerané a tarifný plat v prvej platovej triede a prvom platovom stupni by sa mal začínať na minimálnej mzde.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel ondek