Iniciatíva Za slušné Slovensko zvoláva na protesty, s ministrom Druckerom sa stretnú iba pod jednou podmienkou

Protest za slušné Slovensko
Atmosféra na Námestí SNP pred začiatkom občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko, organizovaného v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bratislava, 16. marec 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 3. apríla, 13:03

BANSKÁ BYSTRICA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Organizátori iniciatívy „Za slušné Slovensko“ sa nestretnú s ministrom vnútra Tomášom Druckerom, kým neodvolá policajného prezidenta Tibora Gašpara. Uvádza sa to v ich spoločnom vyhlásení.

„Organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko boli dnes opakovane oslovení z kancelárie pána ministra Druckera s pozvánkou na stretnutie. Presný účel osobného stretnutia nebol jasný, skôr sme sa dozvedeli, že nám chce pán minister vnútra vysvetliť svoj postoj,“ uvádzajú organizátori s tým, že sa zhodli, že podmienkou na stretnutie je odvolanie Gašpara.

„Toto odvolanie považujeme za prvý a nevyhnutný krok pre začiatok obnovovania dôvery v nové vedenie Ministerstva vnútra SR, ako aj krok k naplneniu požiadavky nezávislého vyšetrenia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a všetkých káuz, na ktoré Ján a jeho kolegovia novinári poukázali a stále poukazujú,“ dodávajú organizátori. Ďalšie zhromaždenie Za slušné Slovensko bude v Bratislave vo štvrtok 5. apríla o 17:00 na Námestí SNP.

Pochod aj v Banskej Bystrici

Banskobystričania sa opäť zídu na Námestí SNP o 17:00 vo štvrtok 5. apríla. Po štyroch marcových piatkoch iniciatíva Za slušné Slovensko opäť zvoláva občanov na námestia v mestách po celom Slovensku.

Príčinou je nečinnosť nového ministra vnútra Tomáša Druckera vo veci policajného prezidenta. Usporiadatelia zhromaždenia v Banskej Bystrici z platformy Nie v našom meste o piatom stretnutí v meste informujú prostredníctvom sociálnej siete.

Organizátori pochodov a zhromaždení Za slušné Slovensko uvádzajú, že pozorne sledujú kroky vlády a špeciálne nového ministra vnútra Tomáša Druckera.

Nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka

„Ak sa chce naozaj snažiť o obnovenie dôvery verejnosti v nezávislé vyšetrovanie vraždy Jána a Martiny ako aj káuz, na ktoré Ján poukázal, tak odvolanie pána Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície sú prvé nevyhnutné kroky k tomu, aby sa pán Drucker vôbec mohol uchádzať o dôveru verejnosti,“ hovoria predstavitelia iniciatívy.

Zhromaždenie organizuje platforma Nie v našom meste, ktorá vznikla pôvodne ako reakcia na víťazstvo Mariana Kotlebu vo voľbách do Banskobystrického samosprávneho kraja v roku 2013. Od toho času funguje ako neformálne združenie aktivistov a organizácií, ktorým záleží na rozvoji slobody, tolerancie a ľudských práv v Banskej Bystrici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR