Inšpekcia odmietla o vyšetrovaní zásahu v Moldave informovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kukláči
Foto: SITA/Pavol Machovič

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje policajný zásah v Moldave nad Bodvou z júna 2013, nebude až do ukončenia vyšetrovania o jeho priebehu ani jeho úkonoch informovať. Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu vnútra, inšpekcia konzultuje všetky úkony s prokurátorom.

Pred rokom vydal prešovský prokurátor po preskúmaní spisového materiálu o policajnej akcii pokyn na začatie trestného stíhania vo veci podozrenia zo spáchania trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody. Následne sa začalo trestné stíhanie.

„Do dnešného dňa však nie je postup približne 60-tich členov policajného zboru, ktorí spôsobili obyvateľom Budulovskej škody na zdraví a majetku, jasne zdôvodnený a prešetrený,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytlo občianske združenie Equity a Európske centrum pre práva Rómov.

Vyšetrovanie sa zameriava na spochybnenie svedectiev

Vyšetrovateľ zatiaľ neobvinil žiadnu konkrétnu osobu, a to aj napriek tomu, že vykonali množstvo úkonov a vypočuli viac ako 50 svedkov – poškodených, ktorých sa zásah priamo či nepriamo dotýkal, informujú organizácie.

„Naopak, najnovšie nariadili odborné psychologické vyšetrenia viacerých poškodených, čo vzbudzuje dojem, že vyšetrovanie sa zameriava skôr na spochybňovanie svedeckých výpovedí, ako na odhalenie trestného činu a potrestanie páchateľov,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Dubovcová hovorí o kamufláži

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová koncom minulého roku uviedla, že podľa nej sa robí pri vyšetrovaní zásahu polície len určitá kamufláž. Ako pre agentúru SITA povedala, verejný ochranca práv môže skúmať policajné postupy, no nemôže skúmať rozhodnutia vyšetrovateľov, ani preskúmavať postupy prokuratúry.

Ombudsmanka úplne oprávnene vytýkala, že zásah v Moldave nemal opodstatnenie ani právny základ, a preto bol nedovolený. „Zásah, ktorý nebol nevyhnutný v demokratickom a právnom štáte, bol porušením základných práv osôb, no z tohto hľadiska ho nikto nepreskúmava,“ dodala.

Verejná ochrankyňa práv rozhodnutia vyšetrovateľov čítala a vie, o čom hovorí, no ako inštitúcia verejného ochrancu práv ich nepreskúmava. „Hovorím len svoj názor,“ povedala.

Polícia činy policajtov háji

Prokuratúra verejne vyhlásila, že zásah preskúmava inšpekcia v Banskej Bystrici, no podľa Dubovcovej to je stále inšpekcia ministerstva vnútra, čiže prvok nestranného a nezávislého preskúmania opäť absentuje. Okrem toho na vyšetrovanie dozerá prokuratúra v Prešove. „Je to zdanie akejsi priestorovej nezávislosti, no nie je to tak,“ pripomenula.

V prípade zásahu pokračuje trestné stíhanie. Inšpekcia ministerstva vnútra pôvodne nezistila pri akcii žiadne pochybenie, prípadu sa musela začať znovu venovať po zásahu prokuratúry. Podľa generálnej prokuratúry bol totiž dôvod na začatie trestného stíhania. Prešovský prokurátor vydal v januári minulého roku pokyn na jeho začatie, vedie ho banskobystrický vyšetrovateľ inšpekcie rezortu vnútra. Prípad sa stal v Košickom kraji, na prešovskú prokuratúru poputoval aj preto, aby sa vo veci rozhodlo objektívne.

Desiatky policajtov zasahovali 19. júna 2013 v osade v Moldave nad Bodvou a obci Drienovec. Polícia hovorí o plánovanej pátracej akcii. Spolu zasahovalo 63 policajtov, ktorí predviedli 15 osôb. Totožnosť chceli zistiť u ôsmich ľudí, piatich riešili pre priestupok a ďalších dvoch osoby pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa.

„K použitiu donucovacích prostriedkov došlo len voči tým osobám, ktoré neposlúchli výzvy polície a pri zákonných dôvodoch na predvedenie kládli aktívny odpor,“ tvrdí polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Dubovcová
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR