Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stromy, výrub
Foto: SITA/Peter Hudec
8. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Inšpektori dávali pokuty, najvyššia bola za nelegálny výrub

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Inšpektori ochrany prírody a krajiny Slovenskej inšpekcie životného prostredia uložili v prvom polroku 2014 pokuty za 48 193 eur. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, inšpektori v prvých šiestich mesiacoch tohto roka vykonali 187 kontrol.

Podľa Stana boli kontroly zamerané hlavne na dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi (CITES).

Pokutu dostal aj Váhostav

Najvyššiu pokutu 16 tisíc eur dostalo Pozemkové spoločenstvo vlastníkov lesa v Čertižnom v okrese Medzilaborce, ktoré si objednalo výrub drevín. Bez súhlasu príslušného orgánu ochrany prírody vyrúbali 1 212 drevín a 10 740 metrov štvorcových krovín v Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty s 2. stupňom ochrany, v Chránenom vtáčom území Laborecká vrchovina, ako aj na území európskeho významu Dukla, kde platí 2. stupňom ochrany.

Váhostav SK dostal pokutu 9 958 eur za to, že terénnymi úpravami a ťažbou štrku spôsobil zmenu stavu mokrade v katastrálnom území obce Turany, a to bez súhlasu orgánu ochrany prírody.

Pokutu 3 000 eur dostala aj fyzická osoba z Bratislavy za to, že neposkytla zamestnancom inšpekcie súčinnosť pri výkone štátneho dozoru a bez oznámenia opustila pred ukončením miesto jeho výkonu, čím znemožnila vykonať potrebné zisťovania.

V prvom polroku dostali až 161 podnetov

Pri kontrole zákona CITES inšpektori zistili aj porušenie nariadení Európskej únie. Konkrétne išlo o dovoz piatich exemplárov vretenice retiazkovej do Európskeho spoločenstva bez potrebného povolenia.

Inšpektori ochrany prírody a krajiny dostali v prvom polroku 2014 až 161 podnetov. Pri 51 z nich zistili porušenie zákona, pri 40 zákon porušený nebol. Zostávajúce podnety ešte preverujú, prípadne niektoré postúpili na vybavenie iným orgánom štátnej správy.

Emisie
Foto: SITA/Dušan Hein

Inšpektori si posvietili aj na znečisťovanie ovzdušia

Pokuty rozdávali inšpektori aj za znečisťovanie ovzdušia. V prvom polroku vykonali 296 kontrol a udelili pokuty za 24 370 eur. Zamerali sa hlavne na dodržiavanie zákonov o ovzduší, o ochrane ozónovej vrstvy Zeme a o fluórovaných skleníkových plynoch.

Najvyššiu pokutu, konkrétne 4 000 eur, uložili spoločnosti Bourbon Automotive Plastics v Dolnom Kubíne za to, že prekročila projektovanú ročnú spotrebu organických rozpúšťadiel. Tým porušila zákon o ovzduší. Firma IS-LOM, s.r.o. Maglovec dostala pokutu 3 500 eur za to, že neprevádzkovala drviacu a triediacu linku kameniva podľa platnej dokumentácie a nepreukázala dodržiavanie ustanovených technických požiadaviek a podmienok prevádzkovania zariadenia. Spoločnosť Hnojivá Duslo, prevádzka Strážske, musí zaplatiť rovnakú sumu za nedodržanie pravidiel pri výrobe liadku vápenatého.

Pokutám sa nevyhli ani čerpacie stanice

Tankovanie benzin
Foto: SITA/Nina Bednáriková
Pri kontrolných meraniach množstva emisií zistili inšpektori nedodržanie ustanoveného emisného limitu u troch spoločností. ROCO-Slovakia, spol. s.r.o. Banská Bystrica, Archív SB, s.r.o. Liptovský Mikuláš a FECUPRAL, spol. s r.o. Prešov dostali pokuty rovnako po 5 000 eur. Pri kontrole čerpacích staníc zistili inšpektori v troch vzorkách automobilového benzínu nedodržanie určených parametrov a uložili tri pokuty vo výške 1 900 eur.

V prvom polroku dostali inšpektori ochrany ovzdušia 37 podnetov od občanov a inštitúcií. Pri dvoch z nich zistili porušenie zákona o ovzduší, pri dvadsiatich dvoch nie. Ostatné podnety ešte prešetrujú alebo ich postúpili iným orgánom. V spomínaných dvoch prípadoch išlo o malé zdroje znečisťovania ovzdušia, ktoré boli v prevádzke bez súhlasu orgánu ochrany ovzdušia.

Konkrétne išlo o spoločnosti DEKOR – KOV Žarnovica – Mechanické opracovanie hliníkových odliatkov a DELTA-ML, s.r.o. Štiavnické Bane – Kaliareň v obci Olešná. Správne konania o uložení pokút týmto spoločnostiam sa začnú v tomto polroku. Pokuty udelené inšpektormi Slovenskej inšpekcie životného prostredia sú príjmom Environmentálneho fondu. Ten je finančným zdrojom štátnej podpory pre projekty, ktorých cieľom je zlepšenie kvality životného prostredia na Slovensku.

Odporúčané články

Kozy spásli cudzí pozemok, ich majiteľ už čelí obvineniam Na Agrokomplexe dostala pokuty viac ako tretina predajcov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...